Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 12.05.2016 i na noc 12/13.05.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.05.2016, godz. 08:00 CEST do 13.05.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i północno-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, w mniejszym stopniu na opady gradu i silny wiatr.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.05.2016 i na noc 12/13.05.2016

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.05.2016 i na noc 12/13.05.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie znajdować się w obszarze pomiędzy dwoma niżami. Jeden z nich ulokuje się nad południową częścią Niemiec oraz nad Czechami. To on w większości i związana z nim zatoka niskiego ciśnienia będą miały wpływ na pogodę w naszym kraju. Drugi, słabszy ośrodek niżowy będzie znajdował się na południu Półwyspu Skandynawskiego. Do Polski napływać będzie w dalszym ciągłu ciepłe powietrze polarno-morskie z dużą zawartością wilgoci.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W Polsce północnej i północno-wschodniej spodziewana jest chwiejność atmosfery o umiarkowanej i dużej intensywności (CAPE do 500-1200 J/kg, lokalnie do 1500 J/kg; LI do -3°C/-5°C). Obecna ona będzie w środowisku słabego przepływu powietrza co przełoży się na niskie wartości parametrów kinematycznych (DLS <10 m/s, SRH < 80 m2/s2). Dodatkowo na omawianym obszarze prognozowana jest dość duża wodność troposfery do 26 mm w pionowym słupie powietrza. Obecna będzie miejscami dolnotroposferyczna strefa zbieżności wiatru wspomagająca procesy konwekcyjne.

W takich warunkach konwekcja ruszy jeszcze w godzinach przedpołudniowych i nie wykluczone, że pierwsze z burz też już się pojawią w tym okresie. Burze zaczną zanikać prawdopodobnie w godzinach późno wieczornych, a nawet nocnych. Przyjmą one charakter pojedynczych komórek oraz klastrów wielokomórkowych. Towarzyszyć im będą głównie intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska, a w przypadku wolno poruszających się układów, co sugeruje słaba kinematyka, nawet powyżej 30 mm. Dodatkowo możliwe są opady gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 80 km/h. Burze będą przemieszczać się z południowego-wschodu na północny-zachód, a pod wieczór niektóre mogą mieć kierunek S-N. Będą miały one umiarkowaną i dużą intensywność elektryczną. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z intensywnymi opadami atmsoferycznymi prognozuje się na Podlasiu oraz w okolicy granicy woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze spodziewana jest już nieco niższa energia termodynamiczna (CAPE do 200-800 J/kg, LI -1°C/-3°C) oraz słabsza wodność w profilu pionowym troposfery (<25 mm). Tutaj należy spodziewać się również pojedynczych komórek burzowych oraz niewielkich systemów wielokomórkowych, które przyniosą intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz