Prognoza konwekcyjna na dzień 23.05.2016 oraz noc 23/24.05.2016

Ważna od 23.05.2016, godz. 9:00 CEST do 24.05.2016, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski, głównie ze względu na ryzyko ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu przed silnymi porywami wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Zachodnia Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu znad Niemiec, oddziaływać zacznie też chłodny front atmosferyczny z nim związany. Pozostała część kraju pozostanie w zasięgu wyżu znad Europy północno wschodniej. Będzie napływać bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na wysokości izobarycznej 850 hPa (tj.ok.1,5 km n.p.g) temperatura osiągnie do 13-14°C, zaś na wysokości 2 m prognozowane jest nawet 26-29°C. W ciągu dnia nad zachodnią część kraju zacznie się nasuwać korzystne środowisko termodynamiczne, w którym szczególnie późnym popołudniem i nocą może dochodzić do rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…mapka_23.05.2016

Pomiędzy modelami numerycznymi w dalszym ciągu istnieją pewne rozbieżności (dotyczące umiejscowienia strefy burz nad wschodnimi Niemcami bądź Polską), niemniej jednak w drugiej części dnia oraz w nocy powinno dojść tutaj do rozwoju burz, które powstaną głównie wzdłuż strefy zbieżności wiatru, obecnej przed frontem. Przy umiarkowanej i dość dużej chwiejności (CAPE do 1000-1500 J/kg oraz LI do -4/-6°C może dojść do rozwoju burz, które będą dość aktywne elektrycznie. Dodatkowo stopniowo będą się nasuwać dobre warunki kinematyczne – m.in. ścinanie wiatru 0-6 km (DLS) do 15-20 m/s, SRH 0-3 km do 150-200 m²/s² – co stworzy możliwość rozwoju dość dobrze zorganizowanych burz, mogących powodować szkody. Chociaż początkowo rozwój burz może być utrudniany przez dość wysoki poziom kondensacji (LCL około 1,5-2 km) oraz niedosyty wilgoci w atmosferze, to jednak późnym popołudniem i wieczorem poziom kondensacji znacznie się obniży oraz napłynie masa o większej zawartości wilgoci. Pod wieczór zawartość wody w słupie (PW) osiągnie nawet do 32 mm, co w połączeniu z niezbyt dużym przepływem powietrza może doprowadzić do znacznych sum opadowych. Miejscami (szczególnie początkowo) pojawi się także ryzyko opadów gradu, do 1,5-3 cm, większy w przypadku rozwoju superkomórki, co nie jest wykluczone. Ryzyko jednak będzie stopniowo spadać. Lokalnie, szczególnie początkowo mogą też występować dość silne porywy wiatru, do 60-80 km/h.

Miejscami burze będą się utrzymywać również w nocy, ich zasięg rozszerzy się również na wschód, choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie systematycznie spadać. Niemniej jednak niemal przez całą noc w zachodniej części kraju będzie się utrzymywać chwiejność MLCAPE do 500 J/kg, a burze mogą powstawać wzdłuż obecnych tu nadal stref zbieżności. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obszary na południowy zachód od Polski, gdzie może dojść do powstania mezoskalowego systemu konwekcyjnego (MCS), który może zahaczyć zachodnie krańce kraju, stwarzając ryzyko wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym obszarze jest wyraźnie niższe niż na zachodzie Polski i możliwość wystąpienia burz dotyczy godzin wieczornych i nocnych, kiedy to mogą się rozwinąć pojedyncze komórki burzowe. Nie powinny jednak przynosić zjawisk stanowiących zagrożenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz