Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 31.05.2016 i na noc 31.05/01.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2016, godz. 08:00 CEST do 01.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej, środkowej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu, silnych porywów wiatru i trąb powietrznych. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy dla tego rejonu do stopnia 2. zagrożenia.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia obfitych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 31.05.2016 i na noc 31.05/01.06.2016.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 31.05.2016 i na noc 31.05/01.06.2016.

Niż górny znad rejonu Alp kształtuje pogodę w przeważającej części Europy Zachodniej i Środkowej, w tym także w Polsce. Polska nadal będzie się znajdować w dość wilgotnym i ciepłym powietrzu, które powoli napływa z południowego wschodu Europy. Niż górny wraz z niewielkimi, ale dość aktywnymi niżami przyziemnymi jest blokowany przez potężny wyż znad północy kontynentu europejskiego i sytuacja ta zasadniczo przez najbliższe 2-3 doby się nie zmieni. Jest to dość charakterystyczna sytuacja synoptyczna, charakteryzująca się w Polsce występowaniem licznych, miejscami silnych burz, które przede wszystkim są groźne ze względu nawalne opady deszczu.

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia, środkowa i północna …

Pomimo braku większego przepływu, w strefach zbieżności wiatru, pod wpływem energii CAPE na poziomie 1500-2500 J/kg, będą się tworzyć liczne komórki burzowe szybko organizujące się w układy wielokomórkowe. Możliwe są nawet słabo zorganizowane układy MCS. Nie wyklucza się pojawienia 2-3 słabych superkomórek, jednak ze względu na dużą energię CAPE w dolnej części troposfery oraz nieco większe pionowe uskoki wiatru LLS, burze te mogą przynieść 2-3 słabe trąby powietrzne (F0-F1). Głównym zagrożeniem będą jednak silne opady deszczu. Przy PW z zakresu 35-40 mm z poszczególnych komórek burzowych może spaść nawet do 30-50 mm opadów, co stwarza duże zagrożenie ze strony podtopień i lokalnych powodzi, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Najsilniejsze komórki burzowe będą też przynosić zagrożenie ze strony silnego wiatru oraz opadów większego gradu, lokalnie również bardzo obfitych. Burze będą trwać już w godzinach przedpołudniowych, jednak ich szczyt aktywności zostanie osiągnięty w godzinach popołudniowych. Aktywne strefy zbieżności wiatru mogą powodować utrzymywanie się burz nawet do późnych godzin nocnych, choć poszczególne komórki burzowe ze względu na małe wartości pionowych uskoków wiatru między przypowierzchniowa warstwą troposfery a środkowa i górną troposferą, będą nietrwałe. W związku z pewnymi trudnościami prognostycznymi (należy zakładać, że energia konwekcji może zostać ograniczona przez zachmurzenie lub nie pojawią się silne strefy zbieżności wiatru w warstwie granicznej troposfery), stopień 2. zagrożenia na chwilę obecną nie zostaje wydany, jednak w ciągu dnia możliwa jest aktualizacja prognozy. Mimo wszystko, duża liczba raportów dotyczących groźnych zjawisk burzowych jest w tej części kraju oczekiwana.

… Pozostała część Polski …

Liniowa strefa zbieżności wiatru będzie przebiegać od woj. lubelskiego pod woj. lubuskie, jednak w tej strefie prognozowana jest już mniejsza wodność troposfery (do ok. 25 mm) i energia CAPE osiągająca 1000-1500 J/kg (na krańcach południowo-zachodnich CAPE osiągnie nawet mniej niż 500 J/kg). Niemal w całej strefie jednak należy spodziewać się burz z lokalnymi dość silnymi opadami deszczu mogącymi prowadzić do lokalnych podtopień. Pozostałe groźne zjawiska w tej części kraju będą stanowić co najwyżej marginalne zagrożenie. Mimo małej chwiejności, na krańcach południowo-zachodnich również zostaje wydany 1. stopień zagrożenia. Bliskość ośrodka niskiego ciśnienia będzie znacząco wspomagać rozwój komórek burzowych. Po zachodzie słońca znaczna część burz powinna szybko zaniknąć. Stopień 1. zagrożenia nie zostaje wydany jedynie dla krańców południowo-wschodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.