Prognoza konwekcyjna na dzień 21.06.2016 oraz noc 21/22.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2016, godz. 08:00 CEST 22.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej głównie przed opadami dużego gradu oraz przed silnym wiatrem, w mniejszym stopniu przed ulewnymi opadami deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
mapka_21.06.2016
We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu wału wyżowego, który rozciągać się będzie od Rosji aż po Europę południowo zachodnią. Nad większą część kraju napływać będzie stabilne, ciepłe powietrze polarnomorskie. Polska południowo wschodnia pozostanie jednak w zasięgu chwiejnej masy powietrza napływającego z południa Europy, w której rozwijać będą się dość silne burze.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…

Uwaga! W wypadku dynamicznego rozwoju sytuacji, możliwa aktualizacja prognozy do 2.stopnia zagrożenia na krańcach południowo wschodnich Polski!

Na południowym wschodzie zaznaczą się dość wysokie wartości chwiejności – SBCAPE osiągnąć może nawet 1500-2500J/kg, zaś LI spadnie do -6/-8°C. Tak duża chwiejność będzie skutkiem napływu dość wilgotnej masy oraz jej znacznego wygrzania w ciągu dnia – temperatury maksymalne osiągną nawet 27-30°C. Na znaczną niestabilność ponownie nałożą się bardzo sprzyjające warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru (DLS 0-6km) osiągnie nawet do 30m/s, zaś SRH 0-3km przekraczać będzie miejscami 100m²/s². Dzięki temu burze, które mogą się rozwijać, mogą przybierać postać superkomórek burzowych. Część burz może też powstać na Słowacji bądź Ukrainie i przemieszczać się w obszar krańców Polski południowo wschodniej. Głównym zagrożeniem będzie ponownie duży grad (powyżej 3-4cm średnicy) oraz lokalne, ale bardzo silne porywy wiatru (mogące przekraczać 80-90km/h), czemu sprzyjać będą wyraźnie suchsze warstwy w troposferze. Niewykluczone, że miejscami zagrożenie będą stanowić również ulewne opady (do około 30mm), ale sumy nie powinny na ogół przekraczać 20mm. Dodatkowo istnieje pewne ryzyko powstania trąby powietrznej, choć będzie ono niższe niż w miniony poniedziałek. Burze będą się przemieszczać w kierunku północno wschodnim. Możliwe, że pierwsze będą się rozwijać już w godzinach przedpołudniowych, ale największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz to godziny popołudniowe. Wieczorem chwiejna stefa będzie już opuszczać obszar Polski.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

W tej strefie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Przy znacznie niższej chwiejności potencjalne burze nie będą stanowić większego zagrożenia, choć lokalnie możliwy jest drobny grad (do 1-2cm), porywy wiatru do 70km/h oraz ulewne opady do 20mm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz