Prognoza siły i aktywności burz na dzień 24.06.2016 i na noc 24/25.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.06.2016, godz. 08:00 CEST do 25.06.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej (obszary górskie i podgórskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego, silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.06.2016 i na noc 24/25.06.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.06.2016 i na noc 24/25.06.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek na wschód od Polski znajdzie się centrum rozległego układu wysokiego ciśnienia. Z południowego zachodu Europy będzie napływać wygrzana zwrotnikowa masa powietrza. Nasz kraj będzie znajdować się na obszarze występowania bardzo małego gradientu barycznego zarówno w dolnych, jak i w wyższych poziomach troposfery, stąd przepływ powietrza nad naszym krajem będzie charakteryzować się bardzo małą prędkością, a wskaźniki kinematyczne będą mieć bardzo niskie wartości. Wraz z gorącą masą powietrza pojawi się umiarkowanie duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji, zwłaszcza w południowej części kraju. Burze w takich warunkach są możliwe, jednak ich występowanie będzie warunkowane w znacznej mierze przez mechanizmy wspomagania rozwoju konwekcji, w tym występowanie wspomagania orograficznego oraz strefy zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

… Polska południowa (w szczególności tereny górskie i podgórskie) …

W ciągu dnia pod wpływem wspomagania orograficznego, silnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy troposfery i wzrostu energii CAPE do ok. 1500 J/kg, przede wszystkim na obszarach górskich i podgórskich rozwinie się od kilku do kilkunastu komórek burzowych; nie wyklucza się połączenia kilku komórek w słaby układ wielokomórkowy. Ze względu na bardzo słaby wiatr wiejący w całym pionowym profilu troposfery, burze będą przesuwać się powoli lub stać w miejscu. PW na poziomie ok. 30 mm może być w takim wypadku przyczyną silnych opadów deszczu powodujących w kilku przypadkach lokalne podtopienia. Większa wartość Delta Theta E (ponad 20K) będzie sprzyjać silnym porywom wiatru towarzyszącym ulewnym opadom deszczu. Nie wyklucza się także opadów gradu, jednak jego średnica nie powinna przekroczyć 2 cm. W nocy strefa chwiejności będzie wędrować ku północy i prawdopodobnie swoim zasięgiem obejmie Polskę centralną. Suche powietrze na wysokości izobarycznej 700 hPa powinno tu zapobiec formowaniu się burz, nawet w sytuacji wystąpienia słabych mechanizmów wspomagających rozwój konwekcji w dolnej i środkowej troposferze. Część modeli numerycznych widzi jednak punktowe opady konwekcyjne również w tej części kraju.

… Polska południowo-zachodnia w godzinach wieczornych i nocnych …

W piątek w godzinach wieczornych i nocnych w pobliżu zachodniej granicy Polski znajdzie się bruzda obniżonego ciśnienia ciągnąca się z południowego zachodu na północny wschód. Początkowo, pomimo umiarkowanie wysokich wartości CAPE w ciągu dnia oraz występowania stref konwergencji wiatru w dolnej troposferze, rozwój komórek burzowych będzie uniemożliwiony przez suche powietrze występujące w środkowej partii troposfery. Wieczorem i w nocy do południowo-zachodniej Polski z południowego wschodu dotrze nieco bardziej wilgotne powietrze, dzięki czemu pojawi się szansa na rozwój pojedynczych komórek burzowych. Burze w godzinach nocnych nie będą silne – jedynym zagrożeniem, jakie mogą nieść ze sobą, będą większe opady deszczu. Będzie to jednak zagrożenie marginalne i w związku z powyższym w prognozie stopień 1. zagrożenia dla tego rejonu Polski nie zostaje wydany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz