PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 01.07.2016, godz. 08:00 CEST do 02.07.2016, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Na pogodę w Polsce istotny wpływ będzie mieć rozległy układ niskiego ciśnienia z centrum ulokowanym między Islandią a Wyspami Brytyjskimi. Nad naszym krajem znajdzie się strefa quasi-stacjonarnego, pofalowanego frontu atmosferycznego z mocno rozciągniętym sektorem ciepłego powietrza, który z biegiem dnia będzie charakteryzować się większym zasobem pary wodnej w dolnej troposferze.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …
Pod wpływem dziennego nasłonecznienia i stopniowego zwiększania się wilgoci modele prognozują wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną w okolice 700-1500 J/kg. Środowisko konwekcyjne rozwinie się przeważnie w warunkach słabego przepływu poziomego mas powietrza (na ogół 4-10 m/s na powierzchniach izobarycznych 3-5,6 km), w związku z tym należy się liczyć z rozproszonym trybem konwekcji. Zwiększony gradient pionowy temperatury będzie faworyzować powstawanie mocniej rozbudowanych ośrodków burzowych, które miejscami mogą przybierać charakter pulsacyjny. Dość wymieszane warstwy niestabilnego powietrza w dolnych 500 hPa troposfery mogą punktowo wzmocnić potencjał do pojawienia się silnych porywów wiatru oraz gradu o średnicy do 1,5-2,5 cm. Podwyższona całkowita wodność troposfery do 30-36 mm będzie sprzyjać silnym oraz ulewnym opadom deszczu, mogącym doprowadzać do lokalnych podtopień, biorąc pod uwagę wolną / bardzo wolną prędkość przemieszczania się poszczególnych burz, zwłaszcza na południu i częściowo południowym – wschodzie kraju. W zasięgu stref przyziemnej zbieżności wiatru możliwe jest formowanie się multikomórek, a miejscami także słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych, podczas których punktowo nadmierne opady mogą stanowić większe zagrożenie (największe szanse ponownie w południowej i cz. południowo – wschodniej części omawianego paragrafu). Inicjacja pierwszych komórek konwekcyjnych z wyładowaniami atmosferycznymi może nastąpić już w pierwszej części dnia.
Rozwój lokalnych burz możliwy będzie również na północy i północnym – zachodzie, gdzie prędkość przepływu powietrza w swobodnej troposferze osiągnie nieco większe wartości (10-15 m/s). W tych miejscach prognozowana jest jednak słabsza energia SBCAPE, która nie powinna dopuścić do powstania lepiej zorganizowanych burz. Im bliżej godzin nocnych, tym potencjał konwekcyjny na zaznaczonym obszarze możliwości wystąpienia zjawisk burzowych będzie coraz słabszy. Miejscowe opady pochodzenia konwekcyjnego i lokalne burze mogą jednak gdzieniegdzie się utrzymywać.