Prognoza konwekcyjna na dzień 02.07.2016 i na noc 02/03.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.07.2016 godz. 08:00 CEST do 03.07.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru i ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę do Polski napłynie gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego. Z Niemiec do naszego kraju wejdzie jednak chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Front będzie się przemieszczał stopniowo na wschód kraju i napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Chwiejność ustępującej masy zwrotnikowej daje duże szanse rozwoju zjawisk burzowych, zarówno w strefie frontowej jak i wewnątrz gorącej masy.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.07.2016 i na noc 02/03.07.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.07.2016 i na noc 02/03.07.2016

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (CAPE do 800-1500 J/kg). Konwergencja i ruchy wznoszące w rejonie frontu (i związanej z nim zatoki niżowej) będą stanowić zapalnik zjawisk burzowych. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-25 m/s, 0-3 km shear 10-20 m/s). W związku z tym możliwa jest dobra organizacja chmur Cb. Początkowo mogą pojawić się superkomórki, podczas których zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru oraz duży grad (do 2-3 cm). W nieco późniejszej fazie możliwe jest uformowania się większego układu burzowego, podczas którego zwiększa się ryzyko ulewnych opadów (wodność do 40-42 mm) i silnego wiatru. Ze względu na obecność zatoki niżowej i liniowej konwergencji niewykluczone jest uformowanie się linii szkwału z bardzo silnymi porywami wiatru. Burze możliwe są o różnych porach dnia. W zachodniej części obszaru pojawią się zapewne już przed południem, a na wschodzie obszaru o nieco późniejszej porze.

…Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE do 1000-1700 J/kg). Na dużej części obszaru konwekcja będzie się rozwijać w warunkach niewielkich pionowych uskoków wiatru i tam spodziewane są pojedyncze komórki. Tylko na północy i zachodzie obszaru warunki kinematyczne będą bardziej sprzyjać organizacji burz i możliwe jest wystąpienie multikomórek i być może 1-2 superkomórek. W czasie burz zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu i miejscami bardzo silne porywy wiatru (downburst). Ponadto, w mniejszym stopniu zagrożeniem są opady gradu (o średnicy do 2-3 cm), zwłaszcza w przypadku rozwoju burzy superkomórkowej. Największe natężenie konwekcji prognozowane jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na wschodzie omawianego obszaru niska wilgotność w środkowej troposferze może znacząco ograniczyć liczebność burz w ciągu dnia, ale nawet pojedyncze burze mogą przynosić ulewne opady i silny wiatr.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.