PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.07.2016, godz. 08:00 CEST do 10.07.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na obfite opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W sobotę Polska znajdzie się w strefie umiarkowanego gradientu barycznego, pomidzy wałem wyżowym, który sięga do południowo-zachodniej Europy, a niżem znad Skandynawii. Tym samym, nad naszym krajem obecny będzie prąd strumieniowy. W pierwszej części dnia, z zachodu na wschód przemieszczać się będzie zatoka nskiego ciśnienia, związana z płytkim niżem znad Bałtyku, a także chłodny front atmosferyczny, który w godzinach popołudniowych wypchnie chwiejną masę powietrza polarnomorskiego za wschodnią granicę naszgo kraju.
OMÓWIENIE
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz…
W godzinach porannych i przedpołudniowych spodziewane jest wystąpienie umiarkowanej potencjalnej energii dostępnej konwekcyjnie CAPE 400-1100 J/kg. Obecność prądu strumieniowego przyczyni się do zwiększenia parametrów kinematycznych (DLS 15-24 m/s, LLS 5-10 m/s). Z tego względu, pierwsze burze powinny wystąpić w cenrum kraju, już w momencie rozpoczęcia ważności prognozy. Jednak pomimo korzystnego profilu wiatru, nie powinny być gwałtowne. Z biegiem dnia front atmosferyczny powinien zacząć się wzmacniać i kontynuować swoją wędrówkę na wschód. Z tego względu najsilniejszych zjawisk konwekyjnych należy spodziewać się na krańcach wschodnich i tam zostaje wydany 1 stopień zagrożenia. W tym miejscu należy spodziewać się burz, głównie w postaci multikomórek, lub układu MCS. Podczas ich przechodzenia największym zagrożeniem będą obfite opady deszczu do 30 mm, a także silne porywy wiatru do 90 km/h. Nie można wyklucztć opadów gradu do 2 cm średnicy. Popołudniu zjawiska konwekcyjne przemiesczą się za wschodnią granicę naszego kraju.