PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.07.2016, godz. 08:00 CEST 11.07.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Polski północno zachodniej, głównie ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu oraz możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu również ze względu na opady gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się pod wpływem dwóch układów barycznych – wyżu znad rejonu Rumunii oraz rozległego niżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Taki układ spowoduje, że zacznie do nas napływać coraz cieplejsza masa powietrza z południowego zachodu kontynentu. Dość duży przepływ powietrza, związany z bliskością frontu atmosferycznego oraz ogrzanie powietrza do około 25-28°C przy dość znacznej zawartości wilgoci, doprowadzić może do rozwoju nielicznych, ale lokalnie dość silnych burz, zarówno w drugiej części dnia jak i w nocy.
… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia….
Na tym obszarze prawdopodobieństwo burz w ciągu dnia nie będzie duże, niemniej jednak zjawiska występować mogą w postaci izolowanych komórek i superkomórek burzowych. Możliwe jest, że w ciągu dnia nie będzie ich zbyt dużo i rozwiną się dopiero w trakcie nocy. W ciągu dnia burze przemieszczać się będą na północny wschód i wschód. Prognozowana jest umiarkowana i dość wysoka chwiejność termodynamiczna – SBCAPE w ciągu dnia do 1000-1500 J/kg, zaś w nocy MUCAPE do 500-1000 J/kg. Zwracają uwagę wysokie wartości wskaźników kinematycznych, które będą sprzyjać dobrej organizacji burz -ścinanie wiatru (DLS 0-6km) będzie osiągać nawet do 20-30m/s, zaś SRH 0-3km do 150m2/s2. Duża będzie też zawartość wilgoci w atmosferze (PW), która będzie osiągać nawet 40mm. Głównymi zagrożeniami w czasie burz mogą być więc ulewne opady (do 20-30mm, lokalnie nieco więcej, w dość krótkim czasie). Lokalnie występować mogą silny porywy wiatru, do 70-90km/h, powodując lokalne szkody (szczególnie przy zjawisku downburstu, które jest prawdopodobne, szczególnie na całym Pomorzu). Niewykluczone jest też, że pojawią się opady gradu do 2cm, lokalnie do 3cm (szczególnie w burzach superkomórkowych), jednak ich prawdopodobieństwo będzie wyraźnie spadać wraz z nadejściem nocy. Dodatkowo, przy podwyższonej chwiejności w przyziemnej warstwie oraz zaznaczającej się zmianie kierunku wraz z wysokością, nie można wykluczyć uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej. Ryzyko takiego zjawiska jest jednak bardzo małe.
W godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy prawdopodobieństwo wystąpienia burz nieco wzrośnie – najwyższe wystąpi na północy kraju (również wybrzeże i południowa część Morza Bałtyckiego). Będą to jednak zjawiska nieco słabsze, niż po południu, a głównym zagrożeniem mogą być ulewne opady deszczu.
…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…
W tym rejonie prawdopodobieństwo rozwoju burz będzie wyraźnie niższe ze względu na większe oddalenie od frontu oraz niższą chwiejność. Burze – o ile się pojawią – będą więc nieliczne, a zjawiska towarzyszące nie powinny stanowić zagrożenia. Możliwe, że nieliczne komórki burzowe rozwiną się dopiero nocą.