Prognoza pogody na Światowe Dni Młodzieży, wysoka temperatura i możliwe burze

ENGLISH VERSION IS AVAILABLE HERE

Chmura burzowa nad Krakowem

Chmura burzowa nad Krakowem

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie, które co każdą edycję przyciągają rzesze wiernych z całego świata, do Polski także przyjechało wielu pielgrzymów. Największe uroczystości odbywać się będą w Krakowie, Częstochowie i Oświęcimiu. Warto w takim razie przeanalizować możliwe warianty pogodowe na te wydarzenia.

W kolejnych dniach nad polską będzie gorąco, a lokalnie będą występować gwałtowne burze, nie inaczej będzie w Małopolsce. Warto w tym momencie zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, jakimi należy się kierować w czasie burzy: http://lowcyburz.pl/2012/03/09/zasady-bezpieczenstwa-podczas-burz/

Pamiętaj, że prognoza może się zmienić, szczególnie na ostatnie dni z tego artykułu. O istotnych zmianach będziemy informować na naszej stronie, forum lub Facebooku. Warto także obserwować ostrzeżenia meteorologiczne wydawane na bieżąco. W czasie uroczystości słuchaj wszelkich poleceń wydawanych przez organizatora, a w razie nagłej zmiany pogody postaraj się nie wpadać w panikę.

Prognoza dla okolic Krakowa i innych miast w których odbywać się będą oficjalne uroczystości związane z ŚDM.

Wtorek 26 lipca

W południowej Polsce rozpocznie się spokojnie, zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane, w ciągu dnia lokalnie zacznie rozwijać się zachmurzenie kłębiaste. Temperatura maksymalna w zależności od zachmurzenia wyniesie 28-31 °C, przy tak wysokiej temperaturze warto zadbać sporą ilość wody i nakrycie głowy, tym bardziej że pielgrzymi będą spędzać sporo czasu na miejscach zgromadzeń. W godzinach około południowych mogą zacząć pojawiać się pierwsze opady przelotne i lokalne burze, mogą się one utrzymywać do godzin wieczornych. Podczas burz mogą występować intensywne opady deszczu i drobnego gradu. Msza Święta rozpoczynająca ŚDM rozpocznie się na Krakowskich Błoniach po godzinie 17, w dalszym ciągu możliwe będą burze. Wypiętrzenie się komórki burzowej dokładnie nad Krakowem nie jest bardzo prawdopodobne, jednak warto mieć taką możliwość Na uwadze. Możliwe jest także to, że burze uformują się w jakiejś odległości od Krakowa, jeszcze przed mszą a zachmurzenie obniży temperaturę i poprawi komfort pielgrzymów przebywających na Błoniach. Pamiętaj Burza to zjawisko o charakterze lokalnym.

W pozostałej części kraju także spodziewane są burze i temperatura lokalnie przekraczająca 30 °C stopni, burze mogą powodować lokalne podtopienia, tak było też dzisiaj między innymi w Sosnowcu czy w Andrychowie.

Środa 27 lipca

Środa będzie bardzo podobna do wtorku, temperatura maksymalna wyniesie od 28 °C do 31 °C, w godzinach południowych i wieczornych możliwe są lokalne gwałtowne burze, podczas których mogą występować intensywne opady deszczu i gradu. Burze Występować mogą także w Krakowie.

Czwartek 28 lipca

Czwartek przyniesie kontynuacje gorącej i zmiennej pogody. Temperatura maksymalna na południu naszego kraju wyniesie od 28 °C do 30 °C. Burze będą możliwe o każdej porze dnia, tak samo, jak we wcześniejszych dniach, mogą być one gwałtowne. Zagrzmieć może zarówno w Krakowie, jak i w Częstochowie. W obu miastach spodziewana jest ogromna liczba uczestników, tak więc mamy nadzieję, że burze w tych miejscach jednak nie wystąpią.

Piątek 29 lipca

Będzie to dzień nieznacznie chłodniejszy, temperatura maksymalna wyniesie od 27 °C do 30 °C. Nadal możliwe będą burze, jednak dopiero w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Sobota 30 lipca

Obecne prognozy wskazują na to, że będzie to dzień spokojny i chłodniejszy od pozostałych, burze w Małopolsce nie powinny występować, ich powrót spodziewany jest dopiero po południu w niedzielę 31 lipca, tak więc Msza na zakończenie powinna przebiegać bez zakłóceń ze strony pogody.

Noce w wymienionym okresie będą się charakteryzowały dość wysoką temperaturą minimalną, która nie powinna spaść poniżej 15 stopni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.