PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.08.2016, godz. 08:00 CEST do 20.08.2016, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:
Polska nadal będzie znajdować się w strefie oddziaływania niżu górnego znad rejonu Bałtyku i zachodniej części Płw. Skandynawskiego. Niż ten jednak słabnie i odsuwa się na północ. Kolejny niż zbliża się do Europy od zachodu i w piątek po południu jego centrum znajdzie się w rejonie Irlandii. Do Polski napłynie nieznacznie cieplejsza masa powietrzna z południowego zachodu. Nadal w niektórych regionach kraju będzie występować niezbyt duża chwiejność troposfery (CAPE do 300-500 J/kg).
Pierwszym obszarem, gdzie w trakcie okresu ważności prognozy mogą pojawić się burze, jest północna część kraju. Zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Warmii i Mazurach w godzinach popołudniowych może pojawić się więcej niezorganizowanych i dość małych ośrodków burzowych. Burze te będą słabe i krótkotrwałe; w godzinach wieczornych powinny zaniknąć. Trąb wodnych tym razem być już nie powinno, ponieważ w stosunku do poprzednich dni w rejonach nadmorskich zmniejszy się pionowy gradient temperatury w dolnych 500 m, a wartość energii SBCAPE w dolnych 2 km troposfery nie powinna przekroczyć 100-120 J/kg.
Drugą strefą, w której mogą pojawić się burze, będzie Polska południowa, a zwłaszcza południowa część woj. opolskiego, Beskidy Zachodnie i Środkowe, Tatry i Podhale. Orograficzne wspomaganie procesów konwekcji przy nawet stosunkowo niedużej energii CAPE może doprowadzić do rozwoju kilku komórek, które będą zdolne generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Burze te pojawią się po południu, jednak podobnie, jak na północy Polski, pod wieczór zaczną szybko zanikać.