Prognoza konwekcyjna na dzień 21.08.2016 i na noc 21/22.08.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.08.2016, godz. 08:00 CEST do 22.08.2016, godz. 08:00 CEST

Stopień 1. Zagrożenia zostaje wydany dla południowej, centralnej, wschodniej i północnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.08.2016 i na noc 21/22.08.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W niedzielę znaczna część Europy zachodniej, a także środkowej znajdzie się pod wpływem dość rozległego ośrodka niskiego ciśnienia, z centrum przemieszczającym się nad wodami Morza Północnego. Przez Polskę przechodzić będzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, na którym dojdzie do rozwoju konwekcji. Na wschód od frontu znajdzie się ciepła masa powietrza polarno-morskiego, która stopniowo będzie wypychana przez chłodniejsze powietrze.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego dojdzie do wzrostu energii chwiejności 200-700 J/kg, lokalnie do 1000 J/kg, index LI spadnie do -4. Duży kontrast termiczny będzie sprzyjać silniejszemu poziomemu przepływowi powietrza, co przełoży się na wzrost wartości wskaźników kinematycznych, takich jak DLS 12-20 m/s, LLS < 10 m/s, SRH 100-250 m2/s2. Całkowita wodność troposfery wyniesie 36-42 mm. Front atmosferyczny, a także strefy zbieżności wiatru w połączeniu z niskim poziomem kondensacji ułatwią inicjację głębokiej konwekcji.

Pomimo sosunkowo niewielkiej chwiejności atmosferycznej, należy spodziewać się burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne. W tym przypadku o ich gwałtowności nie będą świadczyć silne porywy wiatru, zacznych rozmiarów grad, czy duża aktywność elektryczna, a intensywne opady deszczu. Stanie się tak za sprawą niemal równoległego przepływu powietrza w stosunku do wolno przemieszczającego się frontu, a także dużej wodności troposfery. W związku z tym, burze powinny przyjąć kształt multikomórek, bądź słabo zorganizowanych układów MCS. Być może wystąpią także superkomórki. Podczas ich przechodzenia suma opadów może dochodzić do 20-30 mm. W niektórych miejscach należy spodziewać się przejścia wielu stref konwekcyjnych, dlatego opady mogą się sumować, co będzie mogło prowadzić do lokalnych podtopień. Potencjał do generowania silnych porywów wiatru, czy opadów gradu będzie ograniczony, jednak lokalnie nie można wylkuczyć porywów do 70 km/h i gradu do 1-1,5 cm średnicy. Największa aktywność burzowa spodziewana jest w godzinach popołudniowych, jednak pojedyńcze wyładowania możliwe będą także w nocy. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, z odchyleniem na północny-wschód.

…Polska zachodnia…

Za frontem atmosferycznym napłynie chwiejne powietrze polarnomorskie (CAPE do 300 J/kg), w którym w godzinach popołudniowych rozwiną się komórki konwekcyjne. Podwyższona kinematyka będzie sprzyjać ich rozwojowi (DLS do 20 m/s). Podczas burz należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h, a także intensywnych opadów deszczu do 15 mm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.