Dane meteorologiczne

Zgodnie ze zmianami ustawy Prawo Wodne, które weszły w życie dnia 01.01.2017 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uruchomił system teleinformatyczny, w którym udostępniane są dane meteorologiczne. System ten dostępny jest pod adresem: https://dane.imgw.pl/

Witryna systemu teleinformatycznego

Witryna systemu teleinformatycznego

W celu uzyskania dostępu do danych wymagane jest założenie konta w systemie. Podczas procesu rejestracji należy podać adres e-mail. Po zarejestrowaniu i aktywacji konto dostępne jest przez 90 dni.

Niestety obecne działanie systemu pozostawia wiele do życzenia. Pierwszym przykładem usterki jest fakt, iż listy stacji oraz rodzajów danych nie są prezentowane, a dostępne w formacie źródłowym JSON (JavaScript Object Notation). Użytkownik powinien w pliku źródłowym znaleźć opis żądanego produktu, a następnie skopiować kod do pola tekstowego.

Lista rodzajów danych

Lista rodzajów danych

To samo dotyczy się listy stacji. Dostępne dane to zbiór danych surowych, gromadzonych przez stacje pomiarowe. Dane teledetekcyjne takie jak dane o wyładowaniach atmosferycznych oraz o odbiciowości radararowej są niedostępne w systemie. W celu ich uzyskania należy złożyć pisemny wniosek.

Liczymy na rzetelne wywiązywanie się z ciążących na IMGW obowiązkach ustawowych i rychłą poprawę sytuacji (dopracowanie systemu teleinformatycznego, udostępnienie danych radarowych oraz o wyładowaniach).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz