Podsumowanie sezonu 2016 r. – wybrane dni z najsilniejszymi burzami

Wał szkwałowy poprzedzający potężny układ liniowy nadciągający 17 czerwca 2016 r. nad rejon Grajewa w woj. podlaskim. Fot. Krzysztof Piasecki (PŁB)

Wał szkwałowy przechodzący 17 czerwca 2016 r. niedaleko Grajewa na Podlasiu. Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz)

Rok 2016 r. zapisał się jako ten, w którym gwałtowne zjawiska atmosferyczne występowały w wielu regionach Polski, gdzieniegdzie prowadząc do wystąpienia szkód o rozmiarach klęski żywiołowej. Szczególnie dały się we znaki mezoskalowe układy konwekcyjne z wbudowanymi liniami szkwału, generujące prostoliniowe porywy wiatru o niszczącej sile. Potężne superkomórki burzowe przeszły w okolicach Morąga (woj. warmińsko-mazurskie) i Bychawy (woj. lubelskie), gdzie oprócz bardzo dużego gradu, wygenerowały trąby powietrzne. Nie sposób nie wspomnieć również o nawalnych opadach deszczu, które prowadziły do podtopień i zalań w wielu regionach Polski, zwłaszcza jej południowej części. Zapraszamy do przeczytania kolejnej części naszego podsumowania, w którym uwzględnione zostały dni z najsilniejszymi burzami w sezonie 2016 r.

7 kwietnia 2016 r.

Pierwszy poważniejszy incydent pogodowy w tym roku związany z oddziaływaniem głębokiej, wilgotnej konwekcji. W godzinach popołudniowych na froncie chłodnym oddzielającym chwiejne powietrze zwrotnikowe od polarnego morskiego na południowym-wschodzie Polski, przechodzą aktywne burze, w tym superkomórki burzowe z opadami gradu (miejscami bardzo dużego) oraz lokalnie bardzo silnymi porywami wiatru. Do bazy danych ESWD zgłoszono 30 raportów, z czego aż 28 dotyczyły opadu dużego gradu, natomiast po jednym – z wystąpienia silnych porywów wiatru (przekraczających 90 km/h) oraz niszczącego wyładowania atmosferycznego.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 07.04.2016 r. Źródło: ESWD)

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 07.04.2016 r. Źródło: ESWD.

7-04-16-grad

Duże gradziny (ok. 4,5 cm średnicy) w miejscowości Śliwnica k. Przemyśla. Fot. Eva Pe

Najsilniejszą z nich była klasyczna superkomórka burzowa, która na linii od Gorlic przez Krosno do Przemyśla przyniosła opady wyjątkowo dużego – jak na początek kwietnia – gradu. Największe udokumentowane gradziny spadły ok. 10 km na zachód od tej ostatniej miejscowości – w Krasiczynie, gdzie osiągnęły nawet 5 centymetrów średnicy. Tak duży grad w kwietniu nie padał co najmniej od 2007 r., od kiedy prowadzone są bardziej skrupulatne obserwacje gwałtownych zjawisk.

Szersze opracowanie dotyczące burz, które wystąpiły w tym dniu na terenie Polski, znajduje się w poniższym odnośniku.

http://lowcyburz.pl/2016/04/09/nadzwyczaj-silna-burza-gradowa-na-podkarpaciu/

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej ukazujący prawoskrętną superkomórkę burzową nadciągającą nad Przemyśl. Przed nią w rejonie Medyki znajduje się kolejna superkomórka - lewoskrętna - która kieruje się na północ. Źródło: imeteo.sk

Obraz maksymalnej odbiciowości radarowej CMAX) superkomórki burzowej nadciągającej nad Przemyśl. Przed nią w rejonie Medyki znajduje się kolejna superkomórka – lewoskrętna – która skierowała się na północ. Źródło: imeteo.sk


24 maja 2016 r.

24-05-16Na południu i na zachodzie Polski pojawiają się wolno przemieszczające się burze, które największą intensywność osiągają w pasie od Szczecina, do rejonu Kotliny Kłodzkiej i Płaskowyżu Głubczyckiego (woj. opolskie). Na północny-zachód od Dębna (woj. zachodniopomorskie), burzy towarzyszą gwałtowne prostoliniowe porywy wiatru przekraczające prędkość 120 km/h. W wyniku oddziaływania huraganowego wiatru uszkodzonych zostało ok. 3000 metrów sześciennych drewna.

Grafika obok: Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 24 maja 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org


28 maja – 1 czerwca 2016 r.

W regionach południowej, zachodniej i środkowej Polski występują w głównej mierze burze wewnątrzmasowe, których głównym zagrożeniem są nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień i zalań, miejscami o charakterze rozległym. Do bazy danych ESWD w tym okresie zgłoszono 204 raporty, z czego 128 dotyczyło wystąpienia intensywnych opadów deszczu, 39 raportów o porywistym wietrze, 24 raporty o niszczących wyładowaniach atmosferycznych oraz 13 raportów o dużym gradzie. W tym czasie w znacznej części Polski wydawaliśmy 1 stopień zagrożenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski wydana na dzień 31 maja 2016 r.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski wydana na dzień 31 maja 2016 r.

Zjawisko microburst uchwyone 28 maja 2016 r. pomiędzy Ostródą a Lubawą. Fot. Grzegorz Zawiślak (PŁB)

Zjawisko microburst zaobserwowane 28 maja 2016 r. pomiędzy Ostródą a Lubawą. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

28 maja najsilniejsze burze przechodzą w pasie od Sudetów po Beskid Żywiecki. Na południe od Głubczyc (woj. opolskie) wylewają lokalne rzeki, prowadząc do wystąpienia powodzi błyskawicznej. W wyniku uderzenia pioruna na Babiej Górze zginął turysta. Burza z nawalnymi opadami deszczu i gradem do 2 cm średnicy przeszła przez Częstochowę, wiele ulic i piwnic w mieście zostało podtopionych.

29 maja burze z intensywnymi opadami deszczu i miejscami bardzo silnymi porywami wiatru występują w zachodniej części Małopolski oraz na Pomorzu Zachodnim. Najwięcej utrudnień związanych ze skutkami intensywnych opadów wystąpiło w rejonie Wadowic i Trzebini w woj. małopolskim. W Pile i w Trzebiatowie (woj. zachodniopomorskie) burzy towarzyszą silne porywy wiatru związane ze zjawiskiem microburst.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z okresu 28 maja – 1 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z okresu 28 maja – 1 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD.

30 maja burze przechodzą przez znacznie większy obszar Polski, a zwłaszcza w pasie od Podkarpacia przez centrum kraju po Pomorze Zachodnie. Podtopienia wystąpiły m.in. w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie), Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), Wieluniu (woj. łódzkie), Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) i w Nowym Sączu (woj. małopolskie). We wsi Sobiesęki (woj. wielkopolskie) i w Łazisku (woj. łódzkie), w wyniku uderzeń piorunów spłonęły stodoły.

Zalana ulica w Starachowicach (woj.świętokrzyskie). Fot. Rafał Dzik (PŁB)

Zalana ulica w Starachowicach (woj.świętokrzyskie). Fot. Rafał Dzik (Polscy Łowcy Burz)

31 maja był dniem kulminacyjnym w wymienionym okresie. Burze pojawiają się na obszarze niemal wszystkich regionów kraju. Ucierpiał zwłaszcza rejon Skarżyska-Kamiennej i Starachowic (woj. świętokrzyskie), gdzie w ciągu dwóch godzin spadło prawie 100 mm deszczu. Nawalne opady doprowadzają do zalania wielu obszarów miasta, które w następstwie jest sparaliżowane. W wyniku intensywnych opadów ponownie ucierpiała Częstochowa, Stargard oraz rejon Głubczyc (woj. opolskie). Sporo podtopień notuje się również w Świdnicy (woj. dolnośląskie), Brzesku oraz Wieliczce (woj. małopolskie). Lokalnie pada również duży grad – w Radgoszczy (woj. małopolskie) gradziny osiągają wielkość piłeczek pingpongowych.

Rozmieszczenie wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 31 maja 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 31 maja 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Podtopienia w Brzesku. Fot. Tomasz Machowski (PŁB)

Podtopienia w Brzesku. Fot. Tomasz Machowski (Polscy Łowcy Burz)

Chmura stropowa superkomórki burzowej przechodzącej na północny-wschód od Ciechanowa. Fot. Krzysztof Piasecki (PŁB)

Chmura stropowa superkomórki burzowej przechodzącej na północny-wschód od Ciechanowa. Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz)

Na północnym-wschodzie Polski przechodzą burze wielokomórkowe, a miejscami również superkomórki burzowe z lokalnie bardzo silnymi i niszczącymi porywami wiatru. Największe szkody mają miejsce w rejonie Szczytna i w Wasilkowie niedaleko Białegostoku, gdzie silny wiatr łamie lub powala setki drzew. W RDLP Białystok wyceniono szkody na ok. 24 tys. m3 drewna, a w Nadleśnictwie Szczytno – na 8 tys. m3.

1 czerwca pojawiają się burze z ulewnymi opadami deszczu, które najbardziej dają się we znaki mieszkańcom centralnej części Wielkopolski, woj. łódzkiego i rejonu Wadowic (woj. małopolskie). W Sieradzu w ciągu godziny spadło 48 mm deszczu. Podtopienia notuje się również w Tomaszowie Mazowieckim, w Skierniewicach, Zgierzu, Kaliszu, Bielsku Podlaskim, Zielonej Górze oraz w rejonie Warty (woj. łódzkie),


17 czerwca 2016 r.

Najpoważniejszy incydent w sezonie 2016 r. związany z przejściem przez wschodnią część Polski rozległej i niszczycielskiej burzy wielokomórkowej z sygnaturami bow echo, miejscami także superkomórkami burzowymi. W tym dniu, czwarty raz w historii naszego Stowarzyszenia wydany został trzeci, najwyższy stopień zagrożenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Prognoza konwekcyjna wydana na dzień 17.06.2016 r.

Prognoza konwekcyjna wydana na dzień 17.06.2016 r.

Szkody wiatrowe w nadleśnictwie Dojlidy. Fot. Jacek Bejm/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Szkody wiatrowe w nadleśnictwie Dojlidy. Fot. Jacek Bejm/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Skan odbiciowości radarowej (produkt CMAX) z północno-wschodniej Polski z godz. 14:40. Źródło: IMGW-PIB.

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) prezentujący burzę wielokomórkową z sygnaturami bow echo na terenie północno-wschodniej Polski o godz. 14:40. Źródło: IMGW-PIB.

Burze o największej sile występują na Podlasiu (zwłaszcza na północny-wschód od Białegostoku), gdzie porywy wiatru lokalnie przekraczały prędkość 150 km/h. W lasach w tej części Polski (zwłaszcza w lasach Puszczy Knyszyńskiej), zniszczeniu uległo aż 650 tys. m3 drewna. Miejscami powalone zostały całe połacie kompleksów leśnych.

Niszczące porywy wiatru związane z rozległym i szybko przemieszczającym się układem burzowym wystąpiły również na znacznej części Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w południowej części Lubelszczyzny. Ucierpiał rejon Ostrołęki, Nowogrodu, Radomia, Kozienic, Płońska, Kosowa Lackiego (woj. mazowieckie), Grajewa, Bielska Podlaskiego, Kielc, Jędrzejowa, Sandomierza i Lublina. W samych miejscowościach Stara Maliszewa i Nowa Maliszewa k. Kosowa Lackiego na północnym-wschodzie Mazowsza, uszkodzeniu uległo przynajmniej 41 budynków.

Silne porywy wiatru nie były związane jedynie z oddziaływaniem silnych burz. Za sprawą występowania znacznego, poziomego gradientu barycznego, zarówno w regionach podgórskich jak i nad morzem, prędkość wiatru dochodzi nawet do 90 km/h, co ma miejsce znacznie częściej w chłodniejszych okresach w roku. W Gdańsku silny wiatr nie związany z burzami powala drzewa i zrywa linie energetyczne.

Na zachodzie kraju występują intensywne i miejscami długotrwałe opady deszczu, zarówno wielkoskalowe jak i typowo konwekcyjne. Miejscami doprowadzają do podtopień – m.in. w Poznaniu, Głogowie, Nakle nad Notecią. Ponadto w rejonie Sobieradza (woj. zachodniopomorskie) utworzyła się krótkotrwała trąba powietrzna nie związana z mezocyklonem, pierwsza odnotowana w tym roku w bazie danych ESWD.

Czoło nadciągającej rozległej burzy wielokomórkowej z bardzo silnymi porywami wiatru. Fot. Krzysztof Piasecki (PŁB)

Czoło nadciągającej rozległej burzy wielokomórkowej z bardzo silnymi porywami wiatru. Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz)

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 17.06.2016 r. Źródło: ESWD

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 17.06.2016 r. Źródło: ESWD.


20 czerwca 2016 r.

Gwałtowna i niezwykle długotrwała, prawoskrętna superkomórka burzowa typu wysokoopadowego (HP) przechodzi w pasie od rejonu Żyliny na Słowacji, przez Beskid Żywiecki, do okolic Włodawy w woj. lubelskim. Najgwałtowniejsze zjawiska występują w pasie od południowej części powiatu sandomierskiego (rejon Sulisławic), przez rejon Zaklikowa, Kraśnika, Bychawy (woj. lubelskie) do okolic Łęcznej. W rejonie Piotrkowa oraz Chmielu Pierwszego na północny-zachód od Bychawy (woj. lubelskie) pada największy od trzech lat grad na terenie Polski, który osiąga wielkość piłek tenisowych (o średnicy do ok. 7,5 cm).

Superkomórka burzowa z widoczną chmurą stropową przechodząca niedaleko Bychawy w woj. lubelskim. Fot. Jan Jakóbczak (PŁB)

Superkomórka burzowa z widoczną chmurą stropową przechodząca niedaleko Bychawy w woj. lubelskim. Fot. Jan Jakóbczak (Polscy Łowcy Burz)

Skutki przejścia trąby powietrznej. Fot. Jan Jakóbczak (PŁB)

Skutki przejścia trąby powietrznej. Fot. Jan Jakóbczak (Polscy Łowcy Burz)

Orientacyjna trasa superkomórki burzowej. Źródło: ESWD.

Orientacyjna trasa superkomórki burzowej. Źródło: ESWD.

Superkomórka odznaczyła się również z innego powodu – w pasie o długości ok. 21 kilometrów ciągnącym się od miejscowości Sulów do wsi Skawinek wygenerowała umiarkowanie silną trąbę powietrzną o prędkości wiatru w leju przekraczającej znacznie 150 km/h. Trąba zrywa dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz powoduje zniszczenia w drzewostanie, jednoznacznie wskazujące na wystąpienie ruchu wirowego. Trąba powietrzna została również udokumentowana na nagraniach z tamtego rejonu:

https://www.youtube.com/watch?v=482iWIYryME

https://www.youtube.com/watch?v=zQ26UXie2GI

Superkomórka przynosi również silne, prostoliniowe porywy wiatru, związane prawdopodobnie z jej tylnym prądem zstępującym (RFD). Pod miejscowością Zaklików, w wyniku ich oddziaływania, zerwanych lub uszkodzonych zostało kilka dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. W Kraśniku oraz w Wieliczce intensywne, konwekcyjne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia podtopień.

Należy zaznaczyć, że omawiana superkomórka uformowała się na wschód od Trencina (Słowacja), przeszła przez regiony południowo-wschodniej Polski i zaczęła gwałtownie słabnąć dopiero niedaleko Włodawy w woj. lubelskim, całkowicie wygasając po przekroczeniu granicy z Białorusią i Ukrainą. W ciągu ok. 9 godzin istnienia superkomórka pokonała przynajmniej ok. 450 kilometrów.

Skutki przejścia trąby powietrznej z 20 czerwca 2016 r. Fot. Jan Jakóbczak (Polscy Łowcy Burz).

Skutki przejścia trąby powietrznej z 20 czerwca 2016 r. Fot. Jan Jakóbczak (Polscy Łowcy Burz).


25 czerwca 2016 r.

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.06.2016 r.

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.06.2016 r.

Dzień ten zapisał się jako kolejny w tym miesiącu, w którym wystąpiły burze z towarzyszącymi im niszczącymi zjawiskami. W tym dniu wydany został przez nas 2 stopień zagrożenia przed możliwością wystąpienia gwałtownych burz w zachodniej połowie Polski.

Szkody wiatrowe w lasach niedaleko miejscowości Pusta Kuźnica k. Lublińca. Fot. Wojciech Pilorz

Szkody wiatrowe w lasach niedaleko miejscowości Pusta Kuźnica k. Lublińca. Fot. Wojciech Pilorz (Polscy Łowcy Burz)

Rozmieszczenie wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 25 czerwca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 25 czerwca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

W wielu miejscach przechodzą silne burze pulsacyjne, które z czasem łączą się w klastry wielokomórkowe przynoszące bardzo silne porywy wiatru, miejscami opady gradu i nawalne opady deszczu. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Kcynia i Strzelno (woj. kujawsko-pomorskie), w lasach na południe i północ od Lublińca (woj. śląskie), w rejonie Nowej Soli (woj. lubuskie), Międzychodu (woj. wielkopolskie) i na obszarze gminy Warta k. Sieradza (woj. łódzkie), gdzie powstałe szkody zostały oszacowane na przynajmniej T2 w skali Torro. Oznacza to porywy wiatru przekraczające prędkość 120 km/h. Silna burza wielokomórkowa przechodzi w miejscowości Kijewice (gmina Strzelno) i w jej okolicach, gdzie uszkodzeniu uległo przynajmniej 11 budynków mieszkalnych jak i wiele budynków gospodarczych. Mieszkańcy mówią o trąbie powietrznej, jednak powstałe szkody jednoznacznie nie potwierdzają wystąpienia tego zjawiska. W miejscowości Szwecja w woj. zachodniopomorskim dwie osoby zginęły, a jedna została ranna po tym, jak drzewo spadło na samochód. Miejscami burzom towarzyszą opady gradu o średnicy dochodzącej nawet do 3 centymetrów.

Lokalnie silne burze pojawiają się również na wschodzie Polski. Długotrwała, niemal stacjonarna burza z opadami gradu i silnymi porywami wiatru przechodzi przez Mińsk Mazowiecki, skutkując podtopieniami i zalaniami ulic i budynków w wielu częściach miasta. Podtopienia towarzyszą również burzom, które przechodzą przez Szczecinek i Barlinek w woj. zachodniopomorskim – w tej drugiej miejscowości wiele drzew zostało dodatkowo powalonych przez silny wiatr. Łącznie w bazie ESWD w tym dniu odnotowano 116 raportów, z czego aż 103 dotyczyło wystąpienia silnych, porywistych wiatrów, po 5 raportów wystąpienia dużego gradu i ulewnych opadów deszczu, a także 3 raporty dotyczące niszczących wyładowań atmosferycznych.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD 25 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD 25 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD


26 czerwca 2016 r.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski wydana na dzień 26 czerwca 2016 r.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski wydana na dzień 26 czerwca 2016 r.

Chmury mammatus obserwowane nad Krakowem. Fot. Anna Kłosińska (Polscy Łowcy Burz).

Chmury mammatus obserwowane nad Krakowem. Fot. Anna Kłosińska (Polscy Łowcy Burz).

Rozległe szkody w lasach niedaleko Paradyża. Fot. Drone Vision

Rozległe szkody w lasach niedaleko Paradyża. Fot. Drone Vision

Gwałtowne burze 25 czerwca 2016 r. były jedynie preludium do jeszcze silniejszych burz, które pojawiły się we wschodniej części Polski w dniu następnym. Dla tej części kraju wydany został 2 stopień zagrożenia przed wystąpieniem gwałtownych burz.

Silne burze (klastry wielokomórkowe oraz superkomórki burzowe) rozwijają się najpierw w strefie frontowej w pasie od południowej części woj. śląskiego i małopolskiego po Mazowsze i Mazury i przemieszczają się na północ i północny-wschód. W miejscowościach Gołcza i Kamienica niedaleko Miechowa (woj. małopolskie) średnica gradu, który opadał z przechodzącej superkomórki osiąga wielkość piłeczek golfowych (niemal 5 cm). Silna superkomórka burzowa przechodzi również w rejonie Sędziszowa (woj. świętokrzyskie), gdzie huraganowe porywy wiatru łączą się z opadami dużego gradu. Skutkuje to rozległymi zniszczeniami w uprawach, a dachy budynków gospodarczych miejscami są „podziurawione” od padającego gradu. Znaczne szkody gradowe wystąpiły również w niektórych miejscowościach zachodniej części powiatu koneckiego (woj. świętokrzyskie) i w gminie Błędów w powiecie grójeckim (woj. mazowieckie). Grad padał również w niektórych dzielnicach Warszawy.

Wielkość tych szkód nie równa się jednak z tymi, które wystąpiły w lasach w rejonie miejscowości Paradyż (woj. łódzkie). Wewnątrz mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) rozwija się niedużej wielkości bow echo przemieszczające się szybko z południa na północ. Miejscami katastrofalne szkody wiatrowe notowane są na całej długości w pasie od zachodniej części pow. koneckiego (woj. świętokrzyskie) po rejon Tomaszowa Mazowieckiego w woj. łódzkim. Szczególnie spektakularnie wyglądają wiatrowały i wiatrołomy w rejonie miejscowości Kłopotów na zachód od Paradyża (pow. opoczyński), gdzie na znacznej powierzchni ostały się miejscami jedynie pojedyncze drzewa. Oszacowana przez nas prędkość wiatru wynosiła nawet 170 km/h. Kilkadziesiąt budynków w tym regionie zostało uszkodzonych. Według szacunków upublicznionych we wrześniu, w samym nadleśnictwie Opoczno uszkodzonych lub zniszczonych zostało aż 115 tys. m3 drewna.

Wielkość zniszczeń dobrze ukazuje poniższe nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=hbeTUm87ivI

Wał szkwałowy superkomórki burzowej przechodzącej 26 czerwca 2016 r. niedaleko Serocka. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

Wał szkwałowy superkomórki burzowej przechodzącej 26 czerwca 2016 r. niedaleko Serocka. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

Rozległe szkody wiatrowe odnotowano również w lasach niedaleko Parczewa, Włodawy i Kraśnika (woj. lubelskie). W rejonie Sępopolu i Bartoszyc w woj. warmińsko-mazurskim burza z silnymi porywami wiatru spowodowała znaczne szkody w okolicznych miejscowościach. W niewielkiej wsi Suliki w wyniku oddziaływania silnych, prostoliniowych porywów wiatru całkowicie zniszczone zostały dwa budynki gospodarcze.

Rozmieszczenie wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 26 czerwca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 26 czerwca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

W wielu miejscowościach odnotowano również podtopienia i zalania ulic oraz piwnic budynków. Najwięcej interwencji straży pożarnej w związku z wypompowywaniem wody ma miejsce na zachód od Warszawy – w pasie od Grodziska Mazowieckiego po Pruszków. Podtopienia wystąpiły również m.in. w Olsztynie, Lubawie (woj. warmińsko-mazurskie), Ostrołęce, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, w Rawie Mazowieckiej i Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie), a także dalej na południe – w Zawierciu i w Jaworznie (woj. śląskie). Łącznie w tym dniu w bazie ESWD odnotowano 226 raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych, w tym 152 raportów o wystąpieniu silnych, porywistych wiatrów, 44 raporty z wystąpienia dużego gradu, 25 raporty o ulewnych opadach deszczu oraz 5 raportów o niszczących wyładowaniach atmosferycznych.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 26 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z dnia 26 czerwca 2016 r. Źródło: ESWD


2 lipca 2016 r.

Burze z silnymi porywami wiatru przechodzą przez Kłodzko, Poznań i Chojnice. Prędkość wiatru przekracza w porywach 90 km/h. Główne straty to powalone drzewa i zerwane linie energetyczne. W Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) przechodzi długotrwała burza z silnymi opadami deszczu, który doprowadził do wystąpienia podtopień w mieście.


11 lipca 2016 r.

Przez północną, centralną i częściowo południową Polskę przechodzi seria superkomórek burzowych, przynoszących głównie opady dużego gradu przekraczającego w wielu miejscach 2 centymetry średnicy oraz silne, miejscami niszczące porywy wiatru. Znaczna część powstających burz zawiera rotujący prąd wstępujący, dodatkowo kilka z nich rozdzieliło się na superkomórki prawoskrętne i lewoskrętne (splitting). Łącznie w ciągu dnia pojawiło się przynajmniej kilkanaście superkomórek burzowych.

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z godz. 14:30. Źródło: IMGW-PIB.

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z godz. 14:30. Źródło: IMGW-PIB.

Szkody spowodowane przez trąbę powietrzną w rejonie Kretowin. Fot. Anna Łukasz Zawieska

Szkody spowodowane przez trąbę powietrzną w rejonie Kretowin. Fot. Anna Łukasz Zawieska. Zdjęcie udostępniono na naszym profilu na Facebooku.

Najpotężniejsza superkomórka burzowa – prawoskrętna – przechodzi w rejonie Morąga w woj. warmińsko-mazurskim. We wsi Kretowiny oraz Bogaczewo, położonych niedaleko tej miejscowości, powstaje jedyna w tym dniu trąba powietrzna, w obrębie której prędkość wiatru przekraczała 150 km/h. Trąba znacznie uszkadza kilka budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także powala i łamie wiele drzew w rejonie Kretowin. Niszczycielska superkomórka wygenerowała również znacznej wielkości gradziny, które lokalnie osiągały nawet 4,5 cm średnicy. „Pas gradowy” na trasie superkomórki, w którym przekraczał on przynajmniej 2 centymetry średnicy, osiągnął kilkadziesiąt kilometrów.

Duży grad o średnicy piłeczek golfowych spadł również m.in. w Bełchatowie. W Ostrołęce i w Olsztynie po przejściu burz występują lokalnie podtopienia.

Burza przechodząca na południe od Góry Kalwarii w woj. mazowieckim. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

Burza przechodząca na południe od Góry Kalwarii w woj. mazowieckim. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

Rozmieszczenie wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 11 lipca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung w dniu 11 lipca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Zagrożenie stanowią również silne, prostoliniowe porywy wiatru. W Niemieryczewie niedaleko Żyrardowa przechodzi bardzo silna nawałnica, która spowodowała rozległe zniszczenia w lasach. Liczne szkody wiatrowe wystąpiły również w południowej części Mazowsza i na południe od Gąbina w powiecie płockim.

Silne burze przechodzą również w godzinach wieczornych i nocnych. Około godz. 20:40, w dzielnicy Kędzierzyna-Koźla – Rogach, pojawił się bardzo silny microburst, w trakcie którego prędkość wiatru dochodziła do ok. 140 km/h. Niszczycielski wiatr uszkodził łącznie przynajmniej ok. 35 budynków.

Późnym wieczorem niepozorna na skanach maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) burza przechodzi przez Sulejów w woj. łódzkim. Stacja meteorologiczna IMGW odnotowała poryw wiatru wynoszący 36,2 m/s (ok. 130 km/h). Zniszczenia w mieście potwierdzają wystąpienie wiatru o tej sile – około 20 dachów zostało uszkodzonych, nawałnica powaliła również mnóstwo drzew i zerwała linie energetyczne.

W tym samym czasie w zachodniej części Wielkopolski rozwijają się kolejne superkomórki burzowe. Późnym wieczorem m.in. w Toruniu i Słupcy spada grad o średnicy do ok. 3,5 cm. Pomimo pory nocnej niektóre z superkomórek pokonują trasę nawet do 200 km.

Łącznie w tym dniu do bazy ESWD zgłoszono 160 raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych, w tym 79 dotyczących wystąpienia silnych, porywistych wiatrów, 72 dotyczących opadów dużego gradu, 5 raportów o niszczących wyładowaniach atmosferycznych, 3 raporty o intensywnych opadach deszczu oraz jeden raport o trąbie powietrznej.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD 11 lipca 2016 r. Źródło: ESWD.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD 11 lipca 2016 r. Źródło: ESWD.


14 lipca 2016 r.

Silna superkomórka burzowa z gradem i silnymi porywami wiatru przechodzi przez miejscowość Zahorów w północno-wschodniej części Lubelszczyzny. W niektórych częściach nadleśnictwa Chotyłów i Połoski wprowadzony zostaje okresowy zakaz wstępu do lasu ze względu na połamane i powalone drzewa. W nieodległych Nowosiółkach w wyniku pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna śmierć poniosła kobieta. W miejscowości Nowe Grochale na Mazowszu pojawia się krótkotrwała, słaba trąba powietrzna. Wizja lokalna członków naszego Stowarzyszenia potwierdza wystąpienie punktowych szkód.

Zalane skrzyżowanie w Gdańsku. Fot. transport-publiczny.pl

Zalane skrzyżowanie w Gdańsku. Fot. transport-publiczny.pl

Na zachodzie kraju przechodzący front atmosferyczny przynosi silne, długotrwałe wielkoskalowe opady deszczu, nie związane ze oddziaływaniem konwekcji, prowadząc do wystąpienia rozległych zalań i podtopień. Najbardziej ucierpiał rejon Trójmiasta, gdzie wzmożeniu opadów (a tym samym ruchów wznoszących mas powietrza) sprzyjała również obecność na zachód od niego wzgórz morenowych. Miejscami w tym rejonie spadło nawet 150-170 mm deszczu. Sporo zalań wystąpiło również na Kaszubach, Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce.

W niektórych rejonach Polski wiał również silny wiatr związany z występowaniem zaostrzonego, poziomego gradientu barycznego. Silny wiatr spowodował zawalenie się budynku w miejscowości Padniewko w woj. kujawsko-pomorskim.


25-29 lipca 2016 r.

Kilkudniowy incydent  burzowy, w trakcie którego największym zagrożeniem były intensywne, konwekcyjne opady deszczu występujące w chwiejnej, zwrotnikowej masie powietrza. W każdym dniu z tego okresu na terenie Polski odnotowano podtopienia, a lokalnie nawet powodzie błyskawiczne. Okresowo (27 i 28 lipca 2016 r.) wydawany był przez nas 2 stopień zagrożenia przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, zwłaszcza dla regionów południowych. Parametr Precipitable Water (PW) osiągał nawet 40-45 mm, co wskazywało na bardzo wysoką wodność troposfery.

Zjawisko microburst uchwycone 28 lipca 2016 r. Fot. Mateusz Pardygał.

Zjawisko microburst uchwycone 28 lipca 2016 r. Fot. Mateusz Pardygał (Polscy Łowcy Burz)

25 lipca burze pulsacyjne z intensywnymi opadami deszczu występują głównie w pasie od Górnego Śląska po Żuławy Wiślane. Podtopienia odnotowano m.in. w Łodzi, Zduńskiej Woli, Zatorze, Andrychowie, Bielsku-Białej czy Sosnowcu.

26 lipca burza z nawalnymi opadami deszczu przechodzi w rejonie Gryfowa Śląskiego (woj. dolnośląskie). W jej wyniku ma miejsce powódź błyskawiczna, wiele okolicznych wsi odnotowuje straty związane z zalaniami. Na kilku stacjach meteorologicznych należących do sieci IMGW zmierzono opad rzędu 40-50 mm w ciągu godziny. Podtopienia miały miejsce również w Sosnowcu, Czeladzi, Mysłowicach, Starachowicach (woj. świętokrzyskie), Szczecinku oraz Wałczu.

27 lipca burze wielokomórkowe z intensywnymi opadami deszczu przechodzą przez znaczną część Polski. W Pilszczu (woj. opolskie) woda zalewa ulicę prowadząc do zniszczenia jej nawierzchni. Wiele interwencji straży pożarnej odnotowuje się w pobliskiej wsi Ściborzyce Wielkie oraz w rejonie Kuźni Raciborskiej (woj. śląskie). Straż pożarna interweniuje w związku z podtopieniami m.in. w Słubicach, Gorzowie Wielkopolskim, Wronkach, Opalenicy (woj. wielkopolskie), Łodzi (dzielnica Bałuty), Skierniewicach, Kielcach, Poniatowej (woj. lubelskie), w Piszu (woj. warmińsko-mazurskie) i w rejonie Zwardonia (woj. śląskie).

Rzeka Biała w Białymstoku po intensywnych opadach deszczu. Źródło: Spotted Białystok.

Rzeka Biała w Białymstoku po intensywnych opadach deszczu. Źródło: Spotted Białystok.

28 lipca intensywne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego występują w południowej i wschodniej części Polski. Najgorsze w skutkach burze przechodzą w rejonie Proszowic (woj. małopolskie), a także na terenie gminy Złota, Pińczów oraz Czarnocin (woj. świętokrzyskie), gdzie wskutek nawalnych opadów pojawia się powódź błyskawiczna. Lokalne strumienie i rzeki wylewają, powodując zalania ulic i posesji. Powódź błyskawiczna w rejonie rzeki Biała ma miejsce również w centralnej i zachodniej części Białegostoku, gdzie chwilami pada również grad oraz wieje silny wiatr powodujący szkody. Podtopienia odnotowano także w Kielcach, Rzeszowie i w rejonie Sandomierza. Na Podkarpaciu burzom towarzyszą również lokalnie silne porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 km/h.

Rozmieszczenie wyładowań atmosferycznych wykrytych przez sieć stacji detekcji Blitzortung 29 lipca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

Doziemne wyładowania atmosferyczne wykryte przez sieć stacji detekcji Blitzortung 29 lipca 2016 r. Źródło: Lightningmaps.org

29 lipca burze z intensywnymi opadami deszczu ponownie występują w znacznej części Polski (regiony południowej, centralnej i północnej Polski). Podtopienia wystąpiły m.in. w Tarnowskich Górach, Stalowej Woli, Władysławowie, Olsztynie, Elblągu oraz w Łowiczu. Dodatkowo niedaleko miejscowości Rudy w woj. łódzkim pojawia się krótkotrwała trąba powietrzna niezwiązana z superkomórką burzową.

W ciągu całego okresu w bazie ESWD odnotowano 161 raportów o wystąpieniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych, z czego aż 127 dotyczyło intensywnych opadów deszczu, 16 związanych z niszczącymi wyładowaniami atmosferycznymi, 14 związanych z silnymi porywami wiatru, 3 związane z wystąpieniem dużego gradu oraz jeden dotyczący pojawienia się trąby powietrznej.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z okresu 25-29.07.2016. Źródło: ESWD.

Zestawienie raportów o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych zgłoszonych do bazy danych ESWD z okresu 25-29.07.2016. Źródło: ESWD.


31 lipca 2016 r.

Zalany wiadukt w Zabrzu. Fot. Marcin za portalem Twojegliwice.pl

Zalany wiadukt w Zabrzu. Fot. Marcin za portalem Twojegliwice.pl

W tym dniu przez Polskę przeszedł front atmosferyczny, za którym napłynęło chłodniejsze powietrze polarnomorskie, wypierające zalegającą wcześniej wilgotną masę powietrza zwrotnikowego. Burze osiągają największą aktywność w południowej części Polski. W pasie od rejonu Kuźni Raciborskiej do okolic Radzionkowa przechodzi superkomórka burzowa, a po niej burza wielokomórkowa, które przynoszą głównie nawalny opad deszczu. Liczne podtopienia i zalania występują w Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Knurowie i w części Bytomia. W Pilchowicach niedaleko Knurowa pada grad o średnicy do 4 centymetrów.

Chmura stropowa superkomórki burzowej przemieszczającej się 31 lipca 2016 r. przez Warszawę. Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz)

Chmura stropowa superkomórki burzowej przemieszczającej się 31 lipca 2016 r. przez Kraków. Fot. Krzysztof Piasecki (Polscy Łowcy Burz)

Niemal stacjonarna superkomórka burzowa pojawia się nad miejscowością Gromnik i przynosi bardzo intensywne opady deszczu oraz małego gradu. Nawalny opad spowodował zalanie znacznej części wsi. Główna droga w Gromniku została całkowicie zalana. Podtopienia występują również w Kielcach, Wronkach (woj. wielkopolskie) i w rejonie Nowego Brzeska (woj. małopolskie).

Wieczorem burza z intensywnymi opadami deszczu przechodzi przez Kalisz, gdzie w ciągu godziny na stacji meteorologicznej spadło ponad 50 mm opadu, prowadząc do zalań ulic i piwnic w mieście.


5 sierpnia 2016 r.

Silne superkomórki burzowe przechodzą przez południowo-zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego. W pasie od rejonu Lidzbarka i Działdowa, przez Nidzicę po okolice Szczytna, towarzyszą im chwilami bardzo silne porywy wiatru. Największe szkody wystąpiły w okolicznych lasach, gdzie na podstawie wielkości zniszczeń oszacowano prędkość wiatru na kategorię T2 w skali Torro. W Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), Lubawie i w Nowym Mieście Lubawskim odnotowano podtopienia.

Wał szkwałowy na czele wysokoopadowej, prawoskrętnej superkomórki burzowej przemieszczającej się niedaleko Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie). Fot. Grzegorz Zawiślak.

Wał szkwałowy na czele wysokoopadowej, prawoskrętnej superkomórki burzowej przemieszczającej się niedaleko Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie). Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz).


8 sierpnia 2016 r.

W godzinach wieczornych superkomórka burzowa przechodzi w pasie od rejonu Wągrowca w woj. wielkopolskim do okolic Torunia. Duże straty wystąpiły w Kopaszynie i Kobylcu na północ od Wągrowca, gdzie silny wiatr uszkadzał dachy, zrywał linie energetyczne i powalał drzewa. Podobne szkody wystąpiły dalej na trasie superkomórki, w Łabiszynie i w lasach nadleśnictwa Solec Kujawski. Po godz. 23:00 w Toruniu spadł grad o średnicy do 3 centymetrów.

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z 8 sierpnia 2016 r., godz. 22:20. Na skanie superkomórka burzowa przemieszczająca się w stronę Torunia. Źródło: IMGW-PIB

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z 8 sierpnia 2016 r., godz. 22:20. Na skanie widoczny jest spójny rdzeń superkomórki burzowej przemieszczającej się w stronę Torunia. Źródło: IMGW-PIB


9 sierpnia 2016 r.

Skutki opadu dużego gradu w sadach w rejonie Niedźwiady Dużej. Fot. Sylwia Złoto

Skutki opadu dużego gradu w sadach w rejonie Niedźwiady Dużej. Fot. Sylwia Złoto. Zdjęcie udostępnione na profilu Polskich Łowców Burz na Facebooku.

Jeden z ostatnich poważniejszych incydentów w sezonie 2016 r., który objął regiony południowej i wschodniej części Polski. Na froncie atmosferycznym przechodzącym przez Polskę powstaje linia dość wolno przemieszczających się burz, w obrębie której znajduje się również kilka superkomórek burzowych. Burzom w tym dniu towarzyszą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru, miejscami również opady dużego gradu. Ten ostatni spowodował szczególnie duże zniszczenia w sadach w rejonie miejscowości Niedźwiada Duża (powiat opolski, woj. lubelskie). Grad osiągał średnicę przynajmniej 3,5 cm. Podobnej wielkości grad spadł z lewoskrętnej superkomórki burzowej w Łukowie (woj. lubelskie), gdzie dodatkowo wystąpiły liczne podtopienia.

Silne burze dają się we znaki również w często nawiedzanym przez nie w tym roku powiecie kazimierskim (woj. świętokrzyskie) oraz w rejonie Proszowic (woj. małopolskie). Na stacji meteorologicznej sieci IMGW w Sielcu k. Skalbmierza prędkość wiatru przekroczyła 100 km/h. W samym Skalbmierzu silny wiatr uszkodził dwa dachy, wystąpiły tam również lokalne podtopienia. W regionie Proszowic grad spowodował uszkodzenia upraw, głównie tytoniu.

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z 9 sierpnia 2016 r., godz. 17:00. Na wschód od Poniatowej (woj. lubelskie) widoczna jest lewoskrętna superkomórka burzowa, która spowodowała rozległe szkody. Źródło: IMGW-PIB

Skan maksymalnej odbiciowości radarowej (CMAX) z 9 sierpnia 2016 r., godz. 17:00. Na wschód od Poniatowej (woj. lubelskie) widoczna jest lewoskrętna superkomórka burzowa, która spowodowała rozległe szkody w lokalnych sadach. Źródło: IMGW-PIB

Burze z intensywnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru występują również na Górnym Śląsku. W Tychach wystąpiły liczne zalania, w tym głównych dróg w mieście. Podobna sytuacja miała miejsce w Wodzisławie Śląskim. W jego dzielnicy  – Radlinie II – silny wiatr uszkodził 9 budynków i powalił na drogi wiele drzew.


21 sierpnia 2016 r.

Szlak trąby powietrznej z Chorzowa i Siemianowic Śląskich.

Szlak trąby powietrznej z Chorzowa i Siemianowic Śląskich.

Wczesnym popołudniem na Górnym Śląsku w rozległej strefie opadów związanej z chłodnym frontem atmosferycznym powstaje niewielka burza wielokomórkowa, która w sprzyjających warunkach (podwyższonej wilgotności na skutek wcześniejszych opadów) ulega rozwojowi. Przemieszcza się w stronę Chorzowa, gdzie w jej obrębie niespodziewanie powstaje trąba powietrzna o relatywnie niedużej sile. Trąba kieruje się na północny-wschód w stronę Siemianowic Śląskich, gdzie ostatecznie wygasa. Na swoim szlaku wynoszącym 7,2 km, trąba uszkodziła 8 dachów, połamała dziesiątki drzew i uszkodziła kilkadziesiąt samochodów. Łączny pas zniszczeń wyniósł ok. 7 kilometrów i ciągnie się od placu Kopernika w Chorzowie do rejonu drogi krajowej nr 94 w Siemianowicach – Bańgowie. Maksymalna prędkość wiatru w leju  na podstawie zniszczeń została oszacowana na ok. 130 km/h.

Zniszczenia w rejonie placu Kopernika w Chorzowie. Fot. Wojciech Pilorz

Zniszczenia w rejonie placu Kopernika w Chorzowie. Fot. Wojciech Pilorz (Polscy Łowcy Burz)

Więcej informacji o tej trąbie powietrznej umieściliśmy w naszym wpisie na stronie internetowej:

http://lowcyburz.pl/2016/08/23/traba-powietrzna-w-chorzowie-i-w-siemianowicach-slaskich-21-08-2016-r/

Region ten nie był jedyny, w którym wystąpiły w tym dniu gwałtowne burze. W Jastrzębiu-Zdroju oraz w Piotrkowie Trybunalskim pojawiły się podtopienia związane z intensywnymi opadami deszczu.  Miejscami burzom towarzyszyły również opady gradu i silniejsze porywy wiatru.


4 września 2016 r.

Powalone drzewa w Warszawie. Fot. Grzegorz Zawiślak

Powalone drzewa w Warszawie. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz)

Silna superkomórka burzowa przechodzi wzdłuż miejscowości położonych w okolicy autostrady A2 – od rejonu Łowicza, po zachodnią i centralną część Warszawy i następnie dalej do okolic Sulejówka. Przynosi bardzo silne porywy wiatru oraz opady dużego gradu osiągającego wielkość pięciozłotówki. Największą siłę superkomórka osiąga w Warszawie i okolicach oraz w rejonie Żyrardowa. W Warszawie-Śródmieściu, zniszczenia (zwłaszcza w drzewostanie) wskazują na wystąpienie wiatru, którego prędkość znacznie przekroczyła 100 km/h. Spadające pod naporem wiatru drzewa uszkodziły wiele aut na terenie aglomeracji.

Wał szkwałowy superkomórki burzowej nadciągający nad Warszawę. Fot. Grzegorz Zawiślak.

Wał szkwałowy superkomórki burzowej nadciągający nad Warszawę. Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz).

Silny wiatr powalił również wiele drzew w lasach w rejonie miejscowości Joachimów-Mogiły na granicy woj. łódzkiego i woj. mazowieckiego. Na trasie superkomórki uszkodzonych zostało przynajmniej kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarczych, zerwanych zostało również wiele linii energetycznych.

Objętość tego wpisu świadczy o dużej dynamice jaką cechował się ubiegły sezon burzowy. Nowy sezon to dla nas kolejne wyzwania. Przed nami kolejne miesiące w których będziemy poświęcali swój czas by monitorować ciekawe a zarazem groźne zjawiska burzowe, czym oczywiście będziemy się z Wami dzielić.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz