PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 04.06.2017, godz. 08:00 CEST do 05.06.2017, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, środkowej, częściowo wschodniej i cz. północno – wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu, silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu możliwości pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niskiego ciśnienia związanej z głębokim układem niżowym, którego centrum ulokuje się na południowy – zachód od Islandii. Z zachodu na wschód naszego kraju będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny – przed jego strefą swój wpływ zaznaczy ciepły i dość wilgotny sektor powietrza, natomiast po zachodniej stronie frontu rozpocznie się adwekcja wyraźnie chłodniejszej, polarno-morskiej masy. Całkiem spory kontrast termiczny w zasięgu strefy frontowej wzmocni potencjał do dziennego rozwoju głębokiej, wilgotnej, miejscami dość gwałtownej konwekcji, która dodatkowo będzie napędzana nasunięciem się odcinka krótkiej fali górnej z silniejszym wspomaganiem ruchów wznoszących oraz wzmocnionym pionowym profilem wiatru.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W środowisku mocno pogłębionej zatoki niskiego ciśnienia, krótkiej fali górnej oraz chłodnego frontu atmosferycznego prognozowany jest popołudniowy wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 1000-1500 J/kg. Wkraczająca z biegiem dnia od południowego – zachodu krótka fala górna wzmocni uskoki pionowe wiatru, zarówno w dolnej, jak i środkowej troposferze; inicjacja głębokiej, wilgotnej konwekcji pod wpływem nasilonego przepływu poziomego mas powietrza (wykazującego tendencję zarówno do przyspieszania, jak i pewnej zmiany kierunku wraz z wysokością w dolnych 3-5 km troposfery – Shear 0-6 km na poziomie 10-18 m/s, SRH 0-3 km 100-130 m2/s2, zwłaszcza w północnej części omawianego paragrafu) objawi się powstawaniem mocno rozbudowanych komórek burzowych oraz formacji wielokomórkowych. W początkowej fazie konwekcyjnej należy się liczyć z możliwością powstania kilku superkomórek z nasilonym potencjałem do generowania między innymi opadów gradu o średnicy do 2-2,5 cm (lokalnie 3 cm) oraz silnych / bardzo silnych porywów wiatru (możliwe punktowe przypadki powyżej 85-100 km/h). Silniejsze nagromadzenie pary wodnej przy wzmocnionych uskokach pionowych wiatru w dolnych partiach troposfery (Shear 0-1 km 7-10 m/s, nasilający się z biegiem dnia do ponad 10-13 m/s) nie wyklucza również możliwości uformowania się mezocyklonicznej trąby powietrznej. W dojrzałej fazie konwekcji spodziewane środowisko termodynamiczne prawdopodobnie zapewni korzystne warunki do rozwoju przebiegającej w osi południkowej strefy burzowej, w którą będą wbudowane struktury wielokomórkowe z segmentami liniowymi (im dalej na północ omawianego obszaru, tym prawdopodobieństwo uformowania się liniowej formacji burzowej będzie większe); na jej trasie główne zagrożenie będą stanowić silne / bardzo silne, prostoliniowe porywy wiatru. Największego potencjału burzowego należy oczekiwać w drugiej części dnia, choć inicjacja pierwszych burz możliwa jest już w godzinach porannych oraz przed południem, zwłaszcza na zachód od 1. stopnia zagrożenia.
Mając na uwadze możliwe dalsze korekty pod kątem zwolnienia lub przyspieszenia strefy chłodnego frontu atmosferycznego, jutro w ciągu dnia może zajść potrzeba zaktualizowania prognozy.