Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2017 i na noc 22/23.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2017 godz. 08:00 CEST do 23.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych/niszczących porywów wiatru, opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka uformowania się trąby powietrznej

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych/niszczących porywów wiatru oraz ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek większość Polski początkowo będzie znajdować się w zasięgu wyżu w chłodniejszym powietrzu polarnomorskim. Na zachodzie i południu kraju rozpocznie się adwekcja powietrza zwrotnikowego. W godzinach wieczornych i nocnych od zachodu wejdzie do Polski niż z systemem frontów atmosferycznych. Ciepły sektor będzie poruszał się szybko, a wymiana mas ma być gwałtowna, gdyż towarzyszyć jej będzie silniejszy przepływ w środkowej i górnej troposferze (prąd strumieniowy). Powietrze w ciepłym wycinku ma charakteryzować się znaczną chwiejnością, co w połączeniu z dobrymi warunkami kinematycznymi może doprowadzić do rozwoju silnych burz.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2017 i na noc 22/23.06.2017

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2017 i na noc 22/23.06.2017

W rejonie prognozowa jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących późnym popołudniem lub wieczorem spodziewane jest pojawienie się chmur Cb. Ze względu na podwyższone pionowe uskoki wiatru, zarówno prędkościowe, jak i kierunkowe (DLS około 20 m/s, SRH3 150-300 m2/s2), możliwe jest uformowanie się kilku silnych superkomórek burzowych. Ponadto, podwyższony przepływ w dolnych 3 km troposfery w połączeniu ze wspomaganiem konwekcji wzdłuż zatoki niżowej dają szanse uformowania się gwałtownego układu burzowego w formie linii szkwału lub bow echo. Niewykluczone, że w godzinach wieczornych ukształtowany MCS wejdzie do Polski z Niemiec. W trakcie burz zagrożeniem będą bardzo silne/niszczące porywy wiatru i ulewne opady deszczu (zwłaszcza w przypadku uformowania się układu MCS) oraz opady dużego gradu do 4-5 cm średnicy (za sprawą superkomórek burzowych). Ze względu na podwyższone ścinanie w warstwie granicznej możliwe jest również uformowanie się trąby powietrznej. Zjawisk burzowych należy spodziewać się od późnego popołudnia do późnych godzin nocnych.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana chwiejność (MUCAPE 500-1500 J/kg). Wraz z przesuwaniem się niżu i frontów na wschód, również i tutaj należy liczyć się z możliwością wystąpienia silniejszych burz. W środowisku podwyższonych, pionowych uskoków wiatru burze mogą mieć zorganizowany charakter. Możliwe jest, że w godzinach nocnych pojawi się w tym rejonie ukształtowany układ burzowy. Głównym zagrożeniem na tym obszarze mogą być bardzo silne/niszczące porywy wiatru i ulewne opady deszczu (a w mniejszym stopniu opady gradu).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz