Prognoza konwekcyjna na dzień 27.06.2017 i na noc 27/28.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2017, godz. 08:00 CEST do 28.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-zachodniej Polski, ze względu na intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.06.2017 i na noc 27/28.06.2017

We wtorek Polska zostanie podzielona przez równoleżnikowo ułożony ciepły front atmosferyczny. Północna Polska zostanie w powietrzu polarno-morskim, a do południowych krańców naszego kraju zacznie napływać gorąca i zasobna w wilgoć masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, w której będą tworzyć się burze.

OMÓWIENIE

…Polska południowa …

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie CAPE 500-1500 J/kg. Niewielki poziomy przepływ powietrza w dolnej troposferze, będzie skutkować słabym ścinaniem wiatru w warstwie 0-1 km, które wyniesie 1-5 m/s. Trochę silniejszy wiatr na wyższych poziomach, będzie mieć swoje przełożenie w umiarkowanych wartościach parametru DLS 0-6 km, który sięgnie 10-15 m/s. Całkowita wodność troposfery znajdzie się w przedziale 30-38 mm.

Przebieg wydarzeń jest bardzo trudny do przewidzenia, gdyż będzie on zależeć od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wiatr fenowy, który może wystąpić zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich w Małopolsce, oraz na Podkarpaciu, gdyż tam prognozowany jest znaczny niedosyt wilgoci w środkowej troposferze. Kolejnymi czynnikami są orografia terenu i zróżnicowanie przepływu powietrza w pionowym profilu troposfery. Dzięki dziennej insolacji, na terenach górskich możliwe będzie powstanie wolno przemieszczających się ośrodków burzowych, które za sprawą umiarkowanej chwiejności i silniejszego przepływu w górnej troposferze, mogą stać się przyczyną zwiększonego zachmurzenia, które utrudni dalszy rozwój konwejcji.

W związku z powyższym, obszar 1. Stopnia zagrożenia został ograniczony do miejsca, gdzie wystąpienie burz jest najbardziej prawdopodobne. Przewidujemy wystąpienie tam pojedynczych komórek burzowych o charakterze pulsacyjnym, a także multikomórek. Na ich drodze należy spodziewać się lokalnych, silnych porywów wiatru dochodzących do 80-90 km/h podczas zjawisk typu downburst, oraz opadów gradu do 2 cm średnicy. Trzeba się liczyć także z wystąpieniem obfitych opadów deszczu, ktore ze względu na powolne przemieszczanie się ośrodków burzowych, mogą sięgnąć 30 mm, a lokalnie ta wartość może zostać przekroczona. Burze zaczną się pojawiać w godzinach popołudniowych i będą mogły trwać do wczesnych godzin nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz