Powrót chwiejnej, zwrotnikowej masy powietrza, a także silnych burz

Nadciągająca silna burza (fot. A. Surowiecki)

Po kilku dniach ochłodzenia i odpoczynku od niestabilnej pogody, już środę do Polski powrócą upały, a wraz z nimi groźne burze. Początkowo zjawiska nie powinny być szczególnie intensywne, ale już w czwartek i piątek ich nasilenie znacznie wzrośnie. Niestety, przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza oraz przy obecności silnego frontu atmosferycznego nad naszym krajem, praktycznie każda burza, która się rozwinie, może przynieść niekorzystne, a nawet szkodliwe zjawiska o znacznym stopniu nasilenia i rozprzestrzenienia. W związku z powyższym poniżej umieszczamy krótką informację na temat prognozowanego przebiegu pogody na najbliższe dni.

Środa, 9 sierpnia 2017 r.

Do południowej, wschodniej i częściowo centralnej części kraju napłynie gorąca i chwiejna zwrotnikowa masa powietrza. Temperatura powietrza w tej części Polski osiągnie 30-33°C. Na północy i zachodzie będzie znacznie chłodniej, do ok. 21-25°C. Późnym popołudniem i wieczorem w pasie od woj. małopolskiego przez mazowieckie po woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie nie wyklucza się burz. Pojedyncze burze mogą wystąpić między innymi w Beskidach i w Tatrach. W nocy burze mogą się rozwinąć w niemal całej wschodniej części kraju. Lokalnie burze mogą dawać silne opady deszczu powodujące podtopienia, dość silne porywy wiatru i grad do ok. 2-3 cm w średnicy. W drugiej części nocy i nad ranem burze pojawią się także na południowym zachodzie Polski. Mogą tu utworzyć większy układ wielokomórkowy wędrujący w stronę centrum kraju.

Wskaźnik CAPESHEAR określający potencjał do tworzenia się gwałtownych burz – prognoza modelu GFS na 10.08.2017, źródło mapy: http://www.estofex.org/modelmaps

Czwartek, 10 sierpnia 2017 r.

Od zachodu Europy będzie się zbliżać dolina geopotencjału. Na wschód od niej uformuje się system frontów atmosferycznych oddzielających chwiejne i gorące powietrze zwrotnikowe napływające z południa od powietrza polarnego morskiego napływającego z zachodu. Nad Polską pojawi się bardzo wygrzana i zarazem silnie chwiejna masa powietrza. Temperatura powietrza maksymalnie w wielu miejscach na południu, w centrum i wschodzie kraju osiągnie nawet 35-37°C. Prognozowane wartości energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji (CAPE) mają osiągać nawet 3000-3500 J/kg. Niektóre właściwości zwrotnikowej masy powietrza mogą jednak być przyczyną skutecznego przyhamowania rozwoju silnych układów burzowych.

Mapa stref zagrożenia silnymi burzami w dniu 10.08.2017 (oprac. A. Surowiecki)

Hamowanie rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji może wystąpić w wielu regionach Polski i wstrzymać rozwój burz do późnych godzin popołudniowych. Oprócz silnej chwiejności troposfery, prognozowana jest też wyższa wartość wskaźników kinematycznych (na przykład pionowego ścinania wiatru 0-6 km osiągającego wartość do ok. 20-25 m/s), które odpowiadają za organizację, trwałość i siłę układów burzowych. W chwili obecnej trudno jest określić dokładne miejsce wytworzenia się burz, ale po analizie prognozowanych warunków należy oczekiwać pojawienia się superkomórek oraz większych układów wielokomórkowych, mogących przybierać postać mezoskalowych układów konwekcyjnych. Prognozowane jest także silne wymuszanie wznoszenia powietrza w dolne i środkowej troposferze, co będzie wzmagać proces rozwoju dużych systemów konwekcyjnych. Burze, których spodziewamy się w czwartek, będą wędrować z południowego zachodu na północny wschód kraju. Towarzyszyć im będą takie zjawiska jak bardzo silne porywy wiatru, grad o średnicy lokalnie do 3-5 cm oraz bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia. Na chwilę obecną nie wyklucza się rozwoju lokalnych trąb powietrznych, jednak ich prawdopodobieństwo jest niewielkie. Niektóre prognozy numeryczne wskazują na to, że całkowita wodność troposfery może osiągać i przekraczać wartość 50 mm, co jest wartością bardzo rzadko spotykaną w naszym kraju. W nocy z czwartku na piątek liczne i dość silne burze mogą ponownie przejść w pasie od południowego zachodu przez centrum Polski, docierając do Mazur i Podlasia. Załączona obok mapa przedstawia rozkład przestrzenny stref zagrożeń związanych z burzami występującymi nad Polską w czwartek i w nocy z czwartku na piątek.

Piątek, 11 sierpnia 2017 r.

Pogoda będzie bardzo podobna do tej, jaka ma panować w czwartek. Strefa największej chwiejności troposfery będzie ciągnąć się od południowego zachodu kraju przez województwa Polski Środkowej i Północnej. Największa energia CAPE (do ok. 3000 J/kg) i najsilniejsze burze są prognozowane w linii od okolic Opola po Gdańsk lub nieco bardziej na wschód. Podczas burz mogą występować bardzo silne porywy wiatru, grad o średnicy do ok. 4 cm (gdzieniegdzie może być większy) oraz gwałtowne opady deszczu. Nadal istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się tornada. Prognoza numeryczna modelu GFS wskazuje na wystąpienie wyjątkowo silnych burz i ulew w centrum Polski. Na wschodzie i południu Polski nadal duży upał, do ok. 32-35°C, natomiast na krańcach zachodnich będzie już chłodno, 17-20°C

Na chwilę obecną podanie szczegółów prognozy pogody dla Polski na sobotę, 12 sierpnia 2017 r. jest niemożliwe. Przypuszcza się, że strefa bardzo dużej chwiejności troposfery wraz z systemem frontów atmosferycznych przemieści się jeszcze bardziej na wschód kraju. Nie wiadomo jednak, czy strefa ta nie przyspieszy i nie opuści Polski już w nocy z piątku na sobotę. Równie prawdopodobne jest w tej chwili dalsze zaleganie wyjątkowo niestabilnego powietrza w pasie przebiegającym od woj. śląskiego po woj. pomorskie. Jeśli gorące i chwiejne powietrze pozostanie nad wschodnią i środkową częścią kraju, w ciągu dnia nadal mogą występować silne burze oraz gwałtowne ulewy powodujące podtopienia, silne porywy wiatru i opady sporego gradu (do 3-4 cm w średnicy).

Szczegóły prognoz dotyczących zjawisk burzowych będziemy na bieżąco umieszczać na naszej stronie internetowej. W naszym systemie ostrzeżeń – SkyPredict – oraz poprzez nasz profil na Facebook’u będziemy na bieżąco informować Państwa o zagrożeniach pogodowych w perspektywie kilku najbliższych godzin. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w ciągu nadchodzących dni. Ze szczególnym apelem zwracamy się do wszystkich wypoczywających w górach oraz w północnej części kraju, aby uwzględnili w swoich planach możliwość pojawienia się groźnych burz. Nikt chyba nie chce, aby czas urlopu był źródłem zmartwień czy innych, znacznie poważniejszych kłopotów. Zbiór zasad bezpieczeństwa podczas burz znajdą Państwo TUTAJ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz