Prognoza konwekcyjna na dzień 12.08.2017 oraz noc 12/13.08.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.08.2017 godz. 09:30 CEST do 13.08.2017, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.08.2017 oraz noc 12/13.08.2017

Stopień 1. ZAGROŻENIA wydany zostaje dla regionów wschodniej i południowo-wschodniej części Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu, lokalnie również opadów gradu.

Sytuacja synoptyczna:

Polska znajduje się w zasięgu bruzdy niskiego ciśnienia, gdzie umiejscowiona jest południkowo ułożona długa fala górna przebiegająca od rejonu Bałkanów w kierunku Polski. W obrębie bruzdy położony jest aktywny front atmosferyczny, w obrębie którego powstają zafalowania przekształcające się w dolne ośrodki niskiego ciśnienia. Jeden z nich uformował się i przeszedł w ciągu wczorajszego wieczora i nocy przez zachodnią i częściowo centralną część Polski, przyczyniając się do utworzenia bardzo dynamicznego, mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) z bardzo dobrze zaznaczoną sygnaturą bow echo. Do wschodniej Polski napływa w dalszym ciągu bardzo ciepła i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego, podczas gdy zachodnia część kraju dostała się w zasięg chłodniejszego powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W obrębie przechodzącego chłodnego frontu atmosferycznego oraz przed nim, możliwe są burze, lokalnie o gwałtownych charakterze.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na zaznaczonym obszarze spodziewamy się wystąpienia lokalnych, silniejszych burz, którym mogą towarzyszyć silne porywy wiatru (lokalnie do 100 km/h punktowo niewykluczone większe porywy), ulewne opady deszczu (miejscami do 30-40 mm opadu) oraz lokalnie opady gradu (do 3-4 cm średnicy). Burze lokalnie mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Najsilniejsze zjawiska możliwe są w godzinach popołudniowych, kiedy to dzienna insolacja przyczyni się do utworzenia większej energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcji. Długa fala górna, której oś przebiega przez Polskę, przyczyni się do wystąpienia dobrych warunków kinematycznych umożliwiających organizację burz w większe struktury. Przeważnie przewiduje się powstawanie burz wielokomórkowych oraz lokalnych superkomórek burzowych, które mogą powstawać głównie w południowo-wschodniej zaznaczonego obszaru (Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna), jednak silniejsze burze tego typu niewykluczone są również na Podlasiu. W przypadku ich pojawienia się, mogą towarzyszyć zjawiska wymienione na początku akapitu. Ze uwagi na nasilony przepływ powietrza oraz skręt wiatru w dolnej części troposfery, nie wyklucza utworzenia się również lokalnej, mezocyklonalnej trąby powietrznej, jednak zaznaczamy, że ryzyko jej powstania jest niewielkie. Burze powinny zanikać w godzinach nocnych.

Pozostały obszar objęty możliwością burz:

Na zaznaczonym obszarze burze mogą powstawać już w godzinach porannych – mogą przynosić lokalnie silniejsze porywy wiatru (do ok. 80 km/h) oraz chwilami ulewne opady deszczu (do 20-30 mm) – jednak potencjał ich rozwoju będzie ograniczony. Miejscami burze mogą być jednak aktywne elektrycznie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz