PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.09.2017, godz. 08:00 CEST do 02.09.2017, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Europą Zachodnią znajduje się długa fala górna z osią, która w piątek ma przebiegać przez Francję, Kraje Beneluksu i Norwegię. Polska będzie położona na wschodnich obrzeżach tej fali, w strefie frontu atmosferycznego przebiegającego z południa na północ. Front ten będzie mieć tendencję do tworzenia zaburzeń falowych i ośrodków niżowych. Jeden z takich niewielkich, ale aktywnych układów niżowych pod wieczór wkroczy od południowego wschodu w głąb kraju. W nocy z piątku na sobotę układ ten będzie się przemieszczał na północ i w sobotę nad ranem znajdzie się w rejonie Zatoki Gdańskiej. Po wschodniej stronie frontu atmosferycznego, na wschodzie kraju, będzie jeszcze zalegać bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego, podczas gdy do Polski Zachodniej, a później także i Środkowej, zacznie napływać znacznie chłodniejsza masa powietrza polarnego morskiego z północnego zachodu. W ciągu okresu ważności prognozy spodziewamy się niewielkiej aktywności burzowej, głównie na południu, w centrum i północnym zachodzie kraju. Burze na południu i w centrum kraju będą mocno ograniczone przez zachmurzenie frontowe.
OMÓWIENIE:
…południe i centrum kraju…
W ciągu dnia, a także wieczorem i w nocy mogą pojawić się lokalne, niezbyt silne burze. W godzinach popołudniowych na południu kraju (Górny Śląsk, zachód Małopolski, Ziemia Łódzka) energia CAPE wyniesie około 400-700 J/kg, jednak ostatecznie może być mniejsza z powodu zalegania znacznego zachmurzenia. Z tego względu ogólny potencjał do występowania burz w tej części kraju będzie niewielki. Pionowe ścianie wiatru DLS o wartości do ok. 20 m/s może przyczynić się do wystąpienia nawet niezbyt silnej burzy wielokomórkowej (nie wyklucza się wędrówki poszczególnych rdzeni opadowych jeden za drugim). Wieczorem i w nocy z piątku na sobotę, wraz z przemieszczaniem się niżu z południa na północ, w strefie frontu atmosferycznego ciągnącego się mniej więcej od Bramy Morawskiej po Zatokę Gdańską, będzie występować silne wymuszanie wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze. Zjawisko to może być przyczyną występowania pojedynczych burz z silnymi opadami deszczu, miejscami sprowadzającymi podtopienia (PW nawet do ok. 35-42 mm). W drugiej części nocy strefa lokalnych opadów konwekcyjnych i – być może – niezbyt aktywnych burz będzie się kierować bardziej na wschód. Mimo możliwych podtopień, ze względu na niezbyt dużą energię CAPE, stopień 1. zagrożenia nie zostaje w prognozie wydany. Zwraca się uwagę, że podtopienia mogą być również spowodowane przez silne opady wielkoskalowe prognozowane w strefie frontowej.
…północny wschód kraju…
W piątek nad ranem i przed południem nie wyklucza się pojawienia pojedynczych, ale słabych ośrodków burzowych (energia CAPE do ok. 300-400 J/kg). Burze te – jeśli w ogóle się pojawią – około południa zanikną lub opuszczą nasz kraj.
…północny zachód kraju…
W nocy i nad ranem, wraz z adwekcją zimnej masy powietrza w środkowej troposferze (zwłaszcza na poziomie 700 hPa), pojawią się lepsze warunki do rozwoju silniej wypiętrzonych komórek konwekcyjnych nad Morzem Bałtyckim i Wybrzeżem (energia CAPE do ok. 100-150 J/kg). Nie wyklucza się, że najsilniej rozwinięte komórki burzowe będą generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Najwięcej komórek pojawi się w sobotę nad ranem.