Uwaga na bardzo silny wiatr halny!

Kończący się 2017 rok należy do wyjątkowych pod względem intensywności zjawisk atmosferycznych które występują nad naszym krajem. Dotyczy to zwłaszcza bardzo silnego, a nawet ekstremalnego wiatru. Niszcząca, rozległa wielokomórkowa burza wiatrowa z 11 sierpnia, czy też głęboki układ niskiego ciśnienia „Ksawery” z 5 października zapamiętane zostaną na długie lata. W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin może mieć miejsce kolejne potencjalnie niszczące zjawisko. Mowa o bardzo silnym wietrze fenowym na południu Polski, który w skutkach może być zbliżony, a niewykluczone że nawet gorszy niż wiatr halny, który miał miejsce w 2013 r. w trakcie Bożego Narodzenia. Poniżej garść informacji dotyczących zjawisk, które pojawią się w ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin.

Zniszczenia w wyniku bardzo silnego wiatru halnego w Dolinie Kościeliskiej w grudniu 2013 r. Fot. Grzegorz Zawiślak

Prognozowany wiatr halny będzie miał związek z zasadniczą przebudową pola barycznego nad Europą. W zachodniej części Europy powstała długa fala górna, która przyczyni się do napływu do naszego kraju z kierunków południowych cieplejszej masy powietrza polarnego morskiego. Napływ ten będzie gwałtowny za sprawą nasilającego się gradientu barycznego pomiędzy relatywnie głębokim układem niskiego ciśnienia znad Krajów Beneluksu i północno-zachodnich Niemiec, a rozległym układem wysokiego ciśnienia znad wschodniej i południowo-wschodniej części Europy. Duży gradient baryczny wystąpi również nad naszym krajem, co przyczyni się do wystąpienia bardzo silnego wiatru o charakterze fenu w południowej części Polski.

Ostrzeżenia w systemie Skypredict – stan na 10 grudnia 2017 r., godz. 13:00. Najciemniejszym kolorem zaznaczone są ostrzeżenia trzeciego stopnia przed wiatrem.

Obecne prognozy w dalszym ciągu wskazują na wystąpienie dwóch fal bardzo silnego, a nawet niszczycielskiego wiatru, który najbardziej da się we znaki zwłaszcza w regionach górskich i podgórskich. Pierwszy z okresów silnego wiatru rozpocznie się już dzisiaj w godzinach późno-popołudniowych  wieczornych i potrwa do godzin porannych w poniedziałek. Swoim zasięgiem obejmie zarówno polską część Karpat jak i Sudety. Prognozowana prędkość wiatru południowego i południowego-zachodniego (o charakterze lokalnym) może wynieść ok. 80-110 km/h. Podczas tej fali wiatru prawdopodobnie najbardziej da się ona we znaki w rejonie Bieszczadów oraz w Tatrach. Prędkość wiatru w szczytowych partiach gór może przekraczać 130 km/h.

W związku z przechodzącym ciepłym frontem atmosferycznym, na północnym-zachodzie i częściowo na zachodzie Polski pojawią się opady śniegu, które z czasem mogą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i w sam deszczu.

Wyliczana prędkość wiatru na poziomie izobarycznym 850 hPa w dniu 12 grudnia 2017 r., godz. 01:00 CET. Model numeryczny GFS (Źródło: Meteomodel.pl)

Wyliczana prędkość wiatru w porywach w dniu 12 grudnia 2017 r., godz. 06:00 CET. Model numeryczny ALADIN. Źródło: SHMU.sk

Kolejna fala wiatru – groźniejsza zwłaszcza dla wschodniej części Sudetów, Tatr, Podhala i Beskidów Zachodnich (m.in. rejon Zakopanego, okolice Żywca, Cieszyna, Bielska-Białej, Suchej Beskidzkiej, Nysy) – pojawi się poniedziałek przed południem i potrwa aż do godzin porannych we wtorek. Najgorzej będzie w godzinach nocnych – prędkość wiatru w regionach podgórskich może dochodzić do 110-120 km/h, lokalnie może przekraczać tą wartość. W szczytowych partiach Tatr niewykluczone, że prędkość wiatru będzie przekraczać prędkość 200 km/h. Na Pogórzu wiatr również będzie bardzo silny – tam lokalnie może przekraczać 100 km/h.

Silny wiatr z kierunków południowych może wystąpić również dalej od szczytów górskich, w tym również w nizinnych częściach kraju położonych zwłaszcza w regionach południowo-zachodnich, południowych, południowo-wschodnich i częściowo w centrum. W trakcie nocy z poniedziałku na wtorek prędkość wiatru  w tych regionach może dochodzić do 70-80 km/h, a lokalnie (m.in. w woj. opolskim i śląskim) nawet do 90 km/h. Okresami mocno powieje również w pozostałej części Polski – do ok. 55-65 km/h.

Jednocześnie silny wiatr o charakterze fenowym przyczyni się do znacznych wzrostów temperatury powietrza. Lokalnie w trakcie nocy na nizinach na południu kraju temperatura powietrza wzrośnie nawet do 12-14°C (zwłaszcza w części Niziny Nadwiślańskiej).

W związku z niepokojącymi prognozami apelujemy do mieszkańców o podjęcie działań zmierzających do odpowiedniego przygotowania się na bardzo silne wiatry. Prosimy także o śledzenie ostrzeżeń wydawanych poprzez system SkyPredict. Zachęcamy również do zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa podczas silnych wiatrów.

http://lowcyburz.pl/zasady-bezpieczenstwa-podczas-silnych-wiatrow/

Więcej o wietrze halnym można przeczytać również na naszej stronie w artykule członka naszego Stowarzyszenia dr hab. inż. Juliusza Orlikowskiego:

http://lowcyburz.pl/wiatr-halny/

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz