PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2018, godz. 08:00 CEST do 30.06.2018, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
Podobnie jak poprzedniej doby, znaczna część Polski, jak i Europy znajdzie się pod wpływem rozbudowanego klina wysokiego ciśnienia ciągnącego się od północnego Atlantyku, przez Skandynawię, aż do Rosji. Jedynie południowa i południowo-wschodnia Polska znajdzie się pod wppływem zatoki niskiego ciśnienia. Od północy za chłodnym frontem atmosferycznym zacznie napływać chłodna masa powietrza polarnomorskiego, która zastąpi ciepłą i zasobną w wilgoć masę powietrza, która przybyła nad nasz kraj z okilic Morza Czarnego.
OMÓWIENIE
…Obszar objęty możliwością burz…
Prognozy numeryczne ważniejszych modeli różnią się od siebie, co do rozwoju sytuacji. Spodziewany jest wzrost energii konwekcji CAPE 600-1500 J/kg, której towarzyszyć będzie słaby poziomy przepływ powietrza. Całkowita wodność troposfery ma wynieść 30-39 mm. Najistotniejszym czynnikiem ograniczającym rozwój konwekcji może okazać się zachmurzenie, na którego wystąpienie wskazuje model UM. Dlatego pomomo dogodnych warunków do rozwoju mocno uwodnionych i powoli przemieszczających się struktur konwekcyjnych (wersja modeli WRF i GFS) stopień 1 zagrożenia nie zostaje wydany.
Zatem należy spodziewać się powstania głównie pojedyńczych komórek, lub niewielkich struktur wielokomórkowych najprawdopodobniej wbudowanych w zachmurzenie warstwowe. Podczas przechodzenia burz należy spodziewać się wystąpienia intensywnych opadów deszczu do 20 mm, a także silniejszych porywów wiatru do 70 km/h, a także opadów niewielkiego gradu o średnicy do 1-1,5 cm. Burz należy spodziewać się już od godzin porannych, aż do pierwszej części nocy.