PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.07.2018, godz. 08:00 CEST do 19.07.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i północno-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W środę Polska pozostanie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad pogranicza Ukrainy i Rosji. Na wschodzie kraju napływać będzie wilgotna i niestabilna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dodatkowo obecna będzie strefa frontu okluzji.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
… Polska wschodnia i północno-wschodnia …
Na obszarze objętym zagrożeniem prognozowany jest napływ wilgotnej (stosunek zmieszania do około 15-17 g/kg) oraz chwiejnej (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do -4°C/-6°C) masy powietrza. Będzie ona również bardzo zasobna w wodę (PW do 40-45 mm). Parametry kinematyczne będą na niskim poziomie (DLS <10 m/s). W związku z takimi warunkami prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, które nie będą miały tendencji do organizowania się w większe struktury wielokomórkowe, jednakże nie można ich wykluczyć. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-35 mm, a zmniejszony przepływ powietrza prowadzić będzie do powolnego ich przemieszczania, co z kolei może zwiększyć prognozowane sumy opadowe powyżej 35 mm. Dodatkowo podwyższona wodność prowadzić będzie do zwiększonej aktywności elektrycznej komórek burzowych. Nie wykluczone są również opady gradu do 2-3 cm. Burze mogą pojawić się już około południa i będą przemieszczać się w kierunku zachodnim oraz południowo-zachodnim. Największe prawdopodobieństwo powstania silnych burz istnieje w województwie kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz mazowieckim. Miejscami, prognozowane warunki są pomiędzy 1 a 2 ostrzeżeniem, dlatego nie wykluczona jest aktualizacja do stopnia wyższego.
… Obszar objęty możliwością burz …
Na pozostałym obszarze burzom również będą towarzyszyć intensywne opady deszczu jednak w mniejszej skali. Ich rozwój będzie mocno ograniczony przez występujące zachmurzenie związane z frontem okluzji, dlatego szanse ich pojawienia są małe.