Prognoza konwekcyjna na dzień 19.07.2018 i na noc 19/20.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.07.2018, godz. 08:00 CEST do 20.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej i centralnej Polski ze względu na intensywne opady deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

We czwartek Polska znajdzie się pomiędzy rozległą strefą podwyższonego ciśnienia znad Europy zachodniej, a niżem stacjonującym od kilku dni nad pograniczem Rosji, Białorusi i Ukrainy. Nad wschodnią częścią kraju znajduje się front okluzji, a także dolnotroposferyczna konwergencja wiatru. Dzięki tym strefom dojdzie do inicjacji głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.07.2018 i na noc 19/20.07.2018

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, wystąpią korzystne warunki termodynamiczne do rozwoju konwekcji. Energia CAPE wzrośnie do 500-1200 J/kg. Ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km nie przekroczy 10m/s, a poziomy przepływ powiatrza na wysokości izobarycznej 850 hPa wyniesie 5-8 m/s. Niemal równoległe ułożenie strefy konwergencji w stosuku do wiatru, będzie przyczyną przechodzenia wielu komórek konwekcyjnych nad jednym regionem. W ten sposób moga również powstać układy MCS typu training storms. Całkowita wodność troposfery na poziomie 30-40 mm przyczyni się do intensyfikacji opadów konwekcyjnych. Mając to na uwadze należy spodziewać się wystąpienia lokalnych podtopień. Największa aktywność burz spodziewana jest na godziny popołudniowe, a będą się one przemieszczać z niewielką prędkością, na południowy-wschód.

Głównie w północno-wschodniej Polsce, ze względu na wystąpienie suchych warstw powietrza w środkowej troposferze, podczas burz mogą wystąpić silne porywy wiatru dochodzące do 90 km/h.

…Obszar objęty możliwością burz…

Na pozostałym obszarze warunki termodynamiczne będą podobne jak w obszarze 1 stopnia zagrożenia, jednak ze względu na słabsze wymuszenie konwekcji sumy opadowe nie powinny przekroczyć 20 mm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz