PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.08.2018, godz. 08:00 CEST do 19.08.2018, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się w zasięgu słabo zaznaczonej zatoki niżowej rozciągającej się od północnej części Europy. W jej osi przemieszczać się będzie niezbyt aktywny front chłodny, zaś przed jego czołem tworzyć się mogą lokalne strefy zbieżności wiatru. Front będzie powoli przemieszczać się na południowy wschód i wypierać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a za nim będzie napływać powietrze polarne morskie.
OMÓWIENIE:
Masa powietrza zalegająca nad Polską w sobotę będzie się charakteryzować podwyższoną chwiejnością. SBCAPE w ciągu dnia wzrośnie do 1000-1500 J/kg, zaś LI spadnie do około -2/-4°C. Powietrze przed frontem będzie umiarkowanie zasobne w parę wodną – PW wyniesie do 30-32 mm, zaś stosunek zmieszania będzie wynosić do 9-13 g/kg. Pewnym utrudnieniem dla rozwoju burz, szczególnie w początkowej fazie, może być dość wysoki poziom kondensacji, który przekraczać będzie 1300-1800 m. Jednocześnie brakować będzie nasilonego przepływu oraz podwyższonych wartości uskoków – kierunkowego i prędkościowego, co spowoduje, że burze nie będą dobrze zorganizowane i na ogół będą się przemieszczać wolno.
Wobec powyższych parametrów, w ciągu dnia spodziewany jest rozwój na ogół rozproszonych burz. Poszczególne komórki będą się powoli przesuwać na wschód bądź południowy wschód. Będą przynosić opady deszczu do 15-20mm, miejscami grad do 1-2 cm oraz porywy wiatru do 60-70 km/h.
Nieco większe ryzyko aktywniejszych burz wystąpi na Warmii, Mazurach, Mazowszu i Podlasiu, na tym obszarze będą to na ogół formacje wielokomórkowe. W tych regionach opady mogą być nieco wyższe i osiągnąć do 20-30 mm, co lokalnie może stwarzać utrudnienia. W przypadku rozwoju burz pulsacyjnych, możliwy jest silniejszy wiatr, osiągający do 70-80 km/h, a także grad do około 2 cm średnicy.
Miejscami burze mogą się utrzymywać w godzinach wieczornych i nocnych, jednak będzie ich już mniej. Zjawiskiem towarzyszącym pozostanie intensywny deszcz, wiatr i grad będą się pojawiać już zdecydowanie rzadziej.