Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 02.09.2018 i na noc 02/03.09.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.09.2018, godz. 09:30 CEST do 03.09.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru Beskidów Zachodnich i Tatr głównie przed ulewnymi opadami deszczu oraz opadami gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 02.09.2018 i na noc 02/03.09.2018

W niedzielę wpływ na pogodę w Polsce będą miały dwa główne ośrodki baryczne. Północna, centralna i wschodnia część Polski będzie w zasięgu rozbudowującego się układu wysokiego ciśnienia znad południowej części Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Południowa część kraju będzie natomiast w zasięgu oddziaływania powstałego wczoraj odciętego niżu górnego ulokowanego w rejonie Niziny Padańskiej (północna część Włoch) z formującymi się po wschodniej stronie układu (w obrębie krótkiej fali górnej) niżami mezoskalowymi. Nad przeważającą częścią Polski zalegać będzie ulegająca transformacji masa powietrza zwrotnikowego. W drugiej części dnia i wieczorem na chłodnym froncie atmosferycznym przebiegającym  południe od naszego kraju (wschodnie Czechy, Austria, zachodnie Węgry i Słowacja) dojdzie do rozwoju krótkiej fali górnej z zaznaczoną strefą zbieżności wiatru, która przyczyni się do utworzenia lokalnie gwałtownych burz i prawdopodobnego mezoskalowego układu konwekcyjnego przemieszczającego się z południowego-wschodu na północny-zachód. W Polsce lokalne burze możliwe będą możliwe będą głównie w ciągu dnia w południowej części kraju.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Na zaznaczonym obszarze za sprawą orograficznego unoszenia mas powietrza oraz rozwoju strefy zbieżności wiatru w ciągu dnia, burze będą najbardziej prawdopodobne. Energia potencjalna dostępna drogą konwekcji może osiągnąć wartości dochodzące do 800-1500 J/kg. Mając na uwadze umiarkowane wartości ścinania i skrętu wiatru (DLS do 8-12 m/s, LLS 0-1 km 6-10 m/s, SRH 0-3 km 6-10 m2/s2) możliwy będzie zarówno rozwój burz wielokomórkowych, jak i pojedynczych superkomórek burzowych, z ulewnymi opadami deszczu (do 20-35 mm opadu), opadami gradu (maksymalnie do 2-3,5 cm średnicy) i silnymi porywami wiatru. Poszczególne komórki konwekcyjne mogą być również aktywne elektrycznie. Rozwój burz na tym obszarze możliwy będzie głównie w godzinach południowych i popołudniowych, lokalne burze niewykluczone są również w godzinach nocnych.

… Pozostały obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze chwiejność termodynamiczna w ciągu dnia osiągnie wartości ok. 400-1000 J/kg, w zależności od wielkości zachmurzenia determinującego insolację w ciągu dnia i tym samym chwiejność termodynamiczną dla cząstki uniesionej z okolic powierzchni ziemi. Ze względu na relatywnie słabsze mechanizmy wznoszące przy przepływie mas powietrza ze wschodu na zachód, prawdopodobieństwo rozwoju burz w ciągu dnia będzie relatywnie niewielkie. W przypadku rozwoju burz na tym obszarze, przybierać będą generalnie postać pojedynczych komórek burzowych bądź niewielkich burz wielokomórkowych, z których najsilniejsze mogą przynieść chwilami intensywne opady deszczu do 10-15 mm, silne porywy wiatru do ok. 80 km/h oraz opady drobnego gradu. Parametry kinematyczne na tym obszarze będą relatywnie podobne jak na obszarze zaznaczonym 1 stopniem zagrożenia, stąd w przypadku rozwoju burz na tym obszarze, niewykluczone będzie utworzenie pojedynczej, ale niezbyt trwałej superkomórki burzowej, zwłaszcza w południowej części zaznaczonego obszaru. Wieczorem i w nocy w związku ze zbliżającą się krótką falą górną i silniejszymi ruchami wznoszącymi, lokalne burze możliwe będą zwłaszcza w południowo-zachodniej części zaznaczonego obszaru.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.