Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 04.05.2019 i na noc 04/05.05.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.05.2019, godz. 08:00 CEST do 05.05.2019, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.05.2019 i na noc 04/05.05.2019

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Europą znajduje się rozległa dolina długiej fali górnej. Oś tej doliny przebiega od Północnej Norwegii przez Niemcy aż po Tunezję. Polska znajduje się na wschód od osi doliny, w rejonie strefy frontów atmosferycznych rozdzielających ciepłą masę powietrza zalegającą na wschodzie i południowym wschodzie kontynentu i chłodną masę powietrza napływającą z zachodu i z północnego zachodu. W sobotę przeważająca część kraju będzie znajdować się w zasięgu chłodnej masy powietrza. Nad Włochami zacznie się formować aktywny ośrodek niskiego ciśnienia, który w sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę przyniesie znaczne opady deszczu na południu i południowym wschodzie kraju. W sobotę nad krańcami południowo-wschodnimi naszego kraju pojawi się również strefa chwiejności troposfery. Energia CAPE prognozowana w tej części kraju nie będzie mieć jednak dużych wartości.

OMÓWIENIE:

… południowy wschód Polski …

W tej części kraju energia CAPE osiągająca wartość do ok. 500-700 J/kg będzie pokrywać się ze strefą pionowego ścinania wiatru 0-6 km AGL o wartościach dochodzących do 17-22 m/s i pionowego ścinania wiatru 0-1 km AGL dochodzącego do ok. 10-13 m/s. Oprócz tego, modele wskazują na występowanie Storm Rel. Helicity 0-3 km AGL do nawet ok. 300 m2/s2. Niski poziom LCL i spora wartość energii MUCAPE z dolnych 2 km troposfery oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, jeśli dojdzie do rozwoju burzy superkomórkowej posiadającej nawet płytki mezocyklon. Inicjacja zjawisk konwekcyjnych ze względu na spore zachmurzenie stoi pod znakiem zapytania, jednak należy uważnie śledzić rozwój sytuacji pogodowej w ciągu dnia w tej części kraju. Ze względu na dużą niepewność co do faktu wystąpienia burz, stopień pierwszy zagrożenia nie zostaje tutaj wydany.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

W ciągu dnia pod wpływem niewielkich wartości CAPE (do ok. 200 J/kg) może dojść do rozwoju kilku silniejszych komórek mogących generować silne przelotne opady deszczu, krupy oraz pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Będzie to konwekcja typowa dla chłodnej masy powietrza, z największym nasileniem w godzinach popołudniowych i szybkim spadkiem aktywności w godzinach wieczornych. Mimo podwyższonych wartości pionowego ścinania wiatru (zwłaszcza 0-6 km AGL), nie przewiduje się rozwoju groźniejszych zjawisk towarzyszących burzom / komórkom opadowym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.