Poranek z burzami we wschodniej części Polski

Wał szkwałowy w Białobrzegach (woj. mazowieckie). Fot. Sebastian Skaba
(zdjęcie udostępnione za pośrednictwem profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku)

Niespokojną noc oraz poranek miało wielu mieszkańców wschodniej części Polski. W drugiej części nocy, wskutek quasigeostroficznego wymuszania ruchów wznoszących oraz rozwijających się stref zbieżności wiatru, we wschodniej części woj. świętokrzyskiego rozwinęły się pierwsze komórki burzowe, które szybko zorganizowały się w układ wielokomórkowy zmierzający na północ, w stronę Mazowsza.

Układ ten doszedł później m.in. do Warszawy, gdzie na czele układu można było zaobserwować efektowny wał rotorowy:

Wał rotorowy nadciągający nad Warszawę (dzielnica Wola). Fot. Paulina Luśka C
(zdjęcie udostępnione za pośrednictwem profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku)
Wał rotorowy nadciągający nad Warszawę . Fot. Artur Surowiecki (Polscy Łowcy Burz)

We wczesnych godzinach rannych rozwinęły się kolejne burze – na Podlasiu, Lubelszczyźnie, a także na Ziemi Łódzkiej. Burze te przynosiły głównie intensywne opady deszczu, lokalnie odnotowano również opady gradu. W kolejnych godzinach burze przemieszczały się dalej na północ i północny-wschód, wkraczając m.in. do północnej części woj. mazowieckiego oraz woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzisiejszy dzień będzie kontynuacją okresu, w którym do Polski będzie napływać chwiejna, polarna morska masa powietrza z południowego-wschodu Europy. Rozwój najgroźniejszych zjawisk – podobnie jak w poprzedniej dobie – będzie możliwy na wschodzie, częściowo w centrum oraz na północy Polski, gdzie oprócz trwałych burz wielokomórkowych, mogą tworzyć się również superkomórki burzowe. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, które mogą powodować podtopienia oraz opady dużego gradu, choć nie wyklucza się również utworzenia pojedynczych trąb powietrznych.

Warto również napisać o zjawiskach, które miały miejsce w poprzedniej dobie. Wczoraj nad Polską przeszło kilkanaście superkomórek burzowych. Jedna z nich, która przeszła ok. godz. 17:00 na zachód od Dobrego Miasta w woj. warmińsko-mazurskim, przyniosła trąbę powietrzną.

Trąba powietrzna związana z mezocyklonem superkomórki burzowej w rejonie Dobrego Miasta (woj. warmińsko-mazurskie). Nadesłał Szymon (zdjęcie udostępnione za pośrednictwem profilu Polscy Łowcy Burz na Facebooku)

Ponadto miejscami odnotowano podtopienia oraz lokalne powodzie błyskawiczne. Ucierpiała m.in. gmina Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Proszowice w woj. małopolskim, gdzie wczoraj w ciągu 1,5 godziny przeszły dwie superkomórki burzowe z intensywnym opadem deszczu i gradem. Szkody związane z podtopieniami i opadem drobnego gradu pojawiły się także w rejonie Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przechodziła spektakularnie wyglądająca superkomórka burzowa.

Superkomórka burzowa przechodząca w okolicach Krakowa. Fot. Mateusz Zając
Superkomórka burzowa obserwowana z Tomaszowic (woj. małopolskie). Fot. Adrian Jach

Natomiast na Pomorzu Gdańskim przeszła burza wielokomórkowa z intensywnymi opadami deszczu, które doprowadziły do podtopień m.in. w Tczewie, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Pruszczu Gdańskim oraz w samym Gdańsku.

Dzisiaj kolejny dzień z gwałtownymi zjawiskami. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszego profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/lowcyburz/

A także danych radarowych oraz ostrzeżeń:

http://lowcyburz.pl/sp3/index.html

https://radar-opadow.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.