PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.06.2019, godz. 08:00 CEST do 15.06.2019, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na intensywne opady deszczu, opady dużego gradu i silne porywy wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W piątek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, którego centum chwilowo ulokuje się nad południowym Bałtykiem. Rozmywający się front atmosferyczny zepchnie gorącą i wilgotną masę powietrza, w której w ostatnich dniach powstały gwałtowne burze, do wschodniej i południowej Polski. Tam za sprawą oddziaływania frontu i orografii terenu dojdzie do rozwoju burz. Wieczorem nastąpi ponowny napływ chwiejnej masy powietrza do zachodniej części kraju.
OMÓWIENIE
…Polska południowa i wschodnia…
Burze powstałe w nocy będą kontynuować swoją aktywność także o poranku, we wschodniej części kraju. Najprawdopodobniej wpłynie to na warunki termodynamiczne i rozwój konwekcji w następnych godzinach. Modele numeryczne prognozują wzrost energii CAPE do 1500-3000 J/kg wskaźnik LI -5/-7 °C. Warunki kinematyczne będą słabe DLS < 10 m/s, LLS < 5 m/s. Całkowita wodność troposfery wyniesie 30-38 mm.
Popołudniu rozwój burz powinien ograniczyć się w szczególności do obszarów górskich i podgórskich na południu kraju. W dalszym ciągu pojedyncze burze, być może także w postaci superkomórek, będą możliwe także na wschodzie. Podczas ich przechodzenia wystąpią intensywne opady deszczu do 30-40 mm, a także opady gradu o średnicy dochodzącej do 2-4 cm i silniejsze porywy wiatru do 90-100 km/h. W nocy burze powinny słabnąć i zanikać.
…Polska północno-zachodnia…
W godzinach nocnych możliwe będzie wkroczenie strefy burzowej znad terytorium Niemiec. Dzięki podwyższonym parametrom kinematycznym, burze w postaci superkomórek, lub niewielkiego układu MCS będą zdolne do generowania opadów gradu do 2 cm średnicy i silniejszych porywów wiatru do 90 km/h.
Ze względu na sporą niepewność dotyczącą wystąpienia burz w tym rejonie, stopień 1 zagrożenia nie został uwzględniony.