Prognoza konwekcyjna na dzień 15.06.2019 i noc 15/16.06.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 15.06.2019, godz. 09:45 CEST do 16.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej połowy kraju ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu, intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru, a w mniejszym stopniu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa i częściowo wschodu kraju ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów gradu oraz porywistego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 15.06.2019 i noc 15/16.06.2019

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy klinem wyżowym sięgającym na północny wschód kraju oraz Państwa Nadbałtyckie, a niżem znad pogranicza Niemiec i Danii. Wieczorem oraz w nocy niż będzie przesuwać się nad północną Polską i około północy jego centrum znajdzie się w rejonie Pomorza Gdańskiego. Z niżem związany jest system frontów, które zaznaczą się nad Polską. Niż ponownie sprowadzi gorące powietrze zwrotnikowe, o znacznej chwiejności termodynamicznej. Front ciepły będzie przed południem przesuwać się z południowego zachodu na północny wschód i wczesnym popołudniem znajdzie się nad Bałtykiem. Wieczorem z zachodu przesuwać się będzie front chłodny, wraz z przedfrontową strefą zbieżności, które będą miejscem rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …

W obszarze 2. stopnia zagrożenia prognozowane są najkorzystniejsze warunki do rozwoju gwałtownych burz. Energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) wyniesie na ogół 2000-2500 J/kg nawet 2500-3000 J/kg (chociaż model GFS wskazuje lokalnie ponad 4000 J/kg to należy przypuszczać, że zawyża on prognozowane temperatury punktu rosy). Korzystne warunki termodynamiczne pokryją się z obszarem o znacznych wartościach uskoków wiatru – w warstwie 0-6 km (DLS) wyniesie 10-18 m/s, a na samej północy około 20 m/s, w warstwie 0-3 km do 10-15 m/s, zaś w dolnym kilometrze (LLS) aż do 10-15 m/s, a na północy miejscami nawet powyżej 15 m/s. Zaznaczy się także bardzo wyraźny skręt kierunku wiatru, co jest doskonale widoczne na silnie skręconym hodografie – od wschodniego aż po południowo zachodni i zachodni w warstwie 0-2 km. Wartość SRH 0-3 km osiągnąć moze aż 200-400 m2/s2, zaś SRH 0-1 km nawet do 250 m2/s2! Są to wartości wysokie, które będą sprzyjać rozwojowi gwałtownych burz.

Burze zaczną się rozwijać późnym popołudniem na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Mogą dość szybko przyjmować postać superkomórek, niosących zagrożenie opadami dużego gradu (do ok. 4-5 cm, a w pojedynczych przypadkach aż do około 5-8 cm). Ponadto burze będą stwarzać zagrożenie zjawiskami downburst, w czasie których prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Zagrożeniem w początkowej, dość izolowanej fazie rozwoju może być także trąba powietrzna. W kolejnych godzinach (wieczór, pierwsza połowa nocy) prawdopodobnie powstanie układ konwekcyjny, który może mieć wbudowaną linię szkwału (być może z segmentami bow echo), przemieszczający się na wschód. Możliwe są także superkomórki burzowe wbudowane w układ, a także przemieszczające się na jego południowych krańcach i na południe od niego. Głównym zagrożeniem będą wówczas silne porywy wiatru (około 100 km/h, ale możliwe są przypadki nawet powyżej 110-120 km/h), ulewne opady deszczu do 30-50 mm (lokalnie większe) i opady gradu do 2-3 cm (w superkomórkach powyżej 4-5 cm). Ponadto burze będą bardzo aktywne elektrycznie.

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …

Na tym obszarze burze będą nieść mniej gwałtowne zjawiska. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu (lokalnie dochodzące do 40 mm) a także opady gradu (o średnicy do około 3-4 cm, chociaż ze względu na dużą chwiejność może się zdarzyć przypadek większego). Porywy wiatru osiągnąć mogą prędkość do 80-100 km/h. Burze pojawiać się będą dopiero wieczorem i w nocy będą jednak niezbyt liczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.