Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2019 i na noc 22/23.06.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2019, godz. 08:00 CEST do 23.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu i silne porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, przemieszczającego się znad Wielkiej Brytanii w stronę południowej Skandynawii. Jedynie w południowej i południowo-wschodniej części kraju swoją obecność zaznaczy płytka zatoka niskiego ciśnienia, która umożliwi rozwój konwekcji. Strefa chłodnego frontu atmosferycznego w dalszym ciągu przemieszcza się na wschód, wypierając gorące zwrotnikowe powietrze, które zastępowane jest chłodniejszą masą pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

…Polska południowa i wschodnia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2019 i na noc 22/23.06.2019

Zalegająca zwrotnikowa masa powietrza charakteryzuje się dużą zawartością wilgoci w całym profilu troposfery. Dzięki temu, w ciągu dnia energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wzrośnie na ogół do 800-1500 J/kg, a parametr PW określający całkowitą wodność troposfery wyniesie 32-40 mm. Niewielki gradient baryczny nad naszym krajem, będzie przyczyną słabego poziomego przepływu powietrza. Dlatego ścinanie wiatru z wartstwy 0-6 km nie przekroczy 10-12 m/s.

Podobnie jak to miało miejsce w minionych dniach, w sobotę również należy spodziewać się rozwoju burz, w postaci pojedynczych komórek (także burz pulsacyjnych), superkomórek i niewielkich struktur wielokomórkowych, które ze względu na spore uwodnienie troposfery i niewielką prędkość przemieszczania się, będą stanowiły zagrożenie ze strony przedłużających się, intensywnych opadów deszczu, których sumy mogą dochodzić, a nawet przekraczać 40-50 mm. Należy liczyć się także z opadami gradu o średnicy 2-3 cm i silniejszymi porywami wiatru do 90 km/h. Podobnie jak to miało miejsce minionej doby, ponownie należy liczyć się z powstaniem kilku zalążków trąb powietrznych, a być może także tornada związanego (w przypadku powstania superkomórki), lub niezwiązanego z mezocyklonem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.