Prognoza siły i aktywności burz na dzień 01.07.2019 i noc 01/02.07.2019 – aktualizacja

***Uzupełnienie brakującego wpisu***

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 01.07.2019, godz. 11:50 CEST do 02.07.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, południowej, częściowo centralnej i wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu, bardzo silnych (lokalnie niszczących) porywów wiatru i gwałtownych opadów deszczu powodujących podtopienia …

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających strefę stopnia 2. zagrożenia oraz północno-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru i gwałtownych opadów deszczu powodujących podtopienia …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.07.2019 i noc 01/02.07.2019

Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy konwekcyjnej na dzień 01.07.2019 i na noc 01/02.07.2019

OMÓWIENIE:

… północny wschód i wschód kraju …

Najnowsze dane teledetekcyjne (dane radarowe, dane satelitarne i dane z detekcji wyładowań atmosferycznych) wskazują na silny rozwój głębokiej i wilgotnej konwekcji na północnym wschodzie i północy kraju. Tworzy się tu szybko przemieszczający się klaster burz zawierający w sobie również burze superkomórkowe. Ze względu na uniesiony tryb konwekcji, zjawiska nie powinny być ekstremalnie silne, jednak CAPE na poziomie 500-1000 J/kg w połączeniu z DLS do ok. 25-30 m/s może skutkować miejscami opadami gradu o średnicy do ok. 3-4 cm. Niewykluczone są także silne porywy wiatru. W przypadku układu o charakterze training storms zagrożeniem mogą być silne opady deszczu powodujące podtopienia

… obszar objęty stopniem 2. zagrożenia …

Model GFS dla tego obszaru znacząco zawyża wartość temperatury punktu rosy, na co wskazują dane obserwacyjne ze stacji meteorologicznych. O wiele bardziej realna jest prognoza modelu ECMWF, który wskazuje na występowanie temperatury punktu rosy do ok. 18°C (w przeciwieństwie do modelu GFS, który wyliczył temperaturę punktu rosy dochodzącą miejscami do ok. 21°C). Z tego względu prognozowana jest tu mniejsza energia dostępna drogą konwekcji (maksymalnie do ok. 1700-2300 J/kg). Większe niedosyty pary wodnej w dolnej troposferze z jednej strony mogą utrudnić inicjację głębokiej i wilgotnej konwekcji, a z drugiej strony mogą przyczynić się do wzrostu zagrożenia ze strony niszczących porywów wiatru, których prędkość w porywach może w niektórych miejscach przekraczać nawet ok. 130 km/h. Najważniejszym zagrożeniem nadal pozostają jednak opady dużego i bardzo dużego gradu. Z uwagi na duże niedosyty wilgoci w warstwie granicznej, ryzyko trąb powietrznych jest mocno ograniczone. Burze w obszarze stopnia 2. zagrożenia mogą utworzyć się dopiero późnym popołudniem lub wieczorem. Będą to początkowo silne superkomórki (zarówno RM jak i LM), które z upływem czasu mogą zorganizować się w silne i aktywne klastry burzowe, a następnie w układy MCS. Z uwagi na wartości 0-3 km AGL shear dochodzące nawet do 15-20 m/s, nie wykluczamy uformowania się linii szkwału a nawet 1-2 niewielkich zjawisk bow echo, które będą generować niszczące porywy wiatru na dość dużych obszarach. Ponadto na podstawie danych obserwacyjnych i najnowszych prognoz, przesuwamy północną granicę tego stopnia zagrożenia bardziej na północ, gdzie groźne burze mogą rozwinąć się już wczesnym popołudniem.

Pozostała część prognozy pozostaje bez zmian.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz