Prognoza konwekcyjna na dzień 27.07.2019 i na noc 27/28.07.2019

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.07.2019 i na noc 27/28.07.2019

W sobotę przeważająca część Polski znajdzie się w strefie oddziaływania wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia, znajdującego się głównie nad obszarem południowych Niemiec, Czech oraz Austrii. Północne i północno-wschodnie krańce Polski będą znajdować się natomiast na południowych peryferiach rozległego układu wysokiego ciśnienia nad północnej części Skandynawii.  Nad Polską zalegać będzie głównie ciepła i dość wilgotna masa powietrza polarnego morskiego, która w ciągu kolejnej doby zostanie zastąpiona przez nadchodzącą od południa cieplejszą masę powietrza zwrotnikowego za ciepłym frontem atmosferycznym związanym z wcześniej wspomnianym wieloośrodkowym układem niskiego ciśnienia. Ponadto w ciągu dnia ze wschodu przez centrum na północny zachód Polski będzie wędrował  górny, odcięty ośrodek niskiego ciśnienia, który w głównej mierze przyczyni się do zwiększenia gradientu temperatury powietrza w środkowej troposferze (do 6,5-6,8°C) oraz inicjacji konwekcji w północnej i północno-zachodniej części Polski.

OMÓWIENIE:

Dzisiaj w ciągu dnia nad obszarem naszego kraju spodziewany jest rozwój rozproszonych komórek burzowych, łączących się przeważnie w niewielkie układy wielokomórkowe. Chwiejność termodynamiczna dostępna drogą konwekcji wzrośnie przeważnie do ok. 500-1000 J/kg, miejscami do 1200-1300 J/kg w południowo-wschodniej części Polski.  Prędkość przepływu powietrza w dolnej i środkowej części troposfery i związane z nimi parametry uskoku wiatru będą osiągały przeważnie niewielkie i umiarkowane wartości, największe na północy i w środkowej części Polski gdzie oddziaływać będzie górny ośrodek niskiego ciśnienia (DLS do 10-15 m/s LLS do 5-10 m/s, SRH 0-3 km do 150 m2/s2, SRH 0-1 km do 100 m2/s2). Uskoki te w przeważającej mierze nie będą się ze sobą pokrywać, co przy umiarkowanych wartościach chwiejności termodynamicznej ograniczy zdolność komórek burzowych do organizacji w bardziej zorganizowane struktury. Nie można jednak wykluczyć rozwoju lokalnych, pojedynczych, lecz nietrwałych superkomórek burzowych.

Biorąc pod uwagę parametr PWater osiągający w północnej części Polski ok. 30-34 mm, a w południowej ok. 34-39 mm, burze mogą przynosić intensywne opady deszczu (do 20-30 mm, możliwe pojedyncze przypadki z opadami deszczu do powyżej 40 mm). Suchsze warstwy powietrza w środkowej części troposfery mogą przyczynić się do wystąpienia miejscami silniejszych wiatrów szkwałowych związanych z prądami zstępującymi komórek burzowych, o prędkości wiatru dochodzącej do 70-80 km/h (punktowo możliwe przypadki powyżej 90 km/h), należy jednak dodać że zagrożenie to będzie znacznie większe w ciągu następnych dni. Silniejsze komórki burzowe mogą przynosić również opady gradu (punktowo do 2-2,5 cm średnicy). Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk konwekcyjnych pojawi się po północnej części przemieszczającego się niżu górnego (pas od Pomorza Zachodniego po Mazowsze) oraz w południowej części Polski, do której nadciągnie ciepły front atmosferyczny. Główna aktywność burzowa spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne, jednak lokalne burze możliwe będą również w godzinach nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.