Prognoza konwekcyjna na dzień 10.08.2019 i na noc 10/11.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 10.08.2019, godz. 08:00 CEST do 11.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej i centralnej Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia silnych porywów wiatru.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 10.08.2019 i na noc 10/11.08.2019

W sobotę na pogodę w znacznej części Europy zachodniej i centralej będzie miał wpływ rozległy i stosunkwo głęboki niż atmosferyczny. Przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie zatoka niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów. W ciepłym wycinku niżu znajdzie się rozgrzana i zasobna w wilgoć masa powietrza z południa kontynentu, która w ciągu dnia będzie wypychana na wschód przez chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

OMÓWIENIE

Pierwsze komórki konwekcyjne, a także burze mogą pojawić się już w godzinach porannych, nad zachodnią częścią kraju. W ciągu dnia energia chwiejności CAPE wzrośnie przeważnie do nieweilkiej wartości 300-600 J/kg, jdeynie na południu kraju może ona osiągnąć 1000 J/kg. Poziomy przepływ powietrza będzie na ogół umiarkowany. Nad północną częścią kraju będzie najsilniejszy. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km do 15-23 m/s a 0-1 km przeważnie do 8 m/s, a na północy do 12 m/s. Całkowita wodność troposfery będzie umiarkowana, lub duża (PW 35-42 mm).

Największe prawdopodobieństwo burz wystąpi w południowej, a także północnej Polsce. Ze względu na niewielką chwiejność termodynamiczną i możliwe zachmurzenie, komórki konwekcyjne będą na ogół pojedyncze. Podwyższone parametr kinematyczne sugerują rozwój superkomórek. Na ich drodze należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 80-90 km/h, a także intensywnych opadów deszczu i gradu do 2 cm średnicy. Wieczorem i w nocy nad południową częścią kraju prognozowane jest przejście mniej, lub bardziej zorganizowanej strefy konwekcyjnej, być może w postaci training storms, która może być przyczyną intensywnych opadów deszczu przekraczających 30 mm. W obszarach mniejszego prawdopodobieństwa, aktywność elektryczna burz nie powinna być duża, jednak z uwagi na możliwość lokalnych gwałtownych zjawisk atmosferycznych, stopień 1. zagrożenia został tam uwzględniony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.