Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.09.2019 i na noc 02.09.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 01.09.2019, godz. 08:00 CEST do 02.09.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej i północnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru oraz opadów gradu, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu i silnego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.09.2019 i na noc 02.09.2019

W niedzielę Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem z centrum znad Morza Norweskiego. Wschodnie krańce kraju pozostaną w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji. Od zachodu w osi zatoki wkroczy początkowo strefa zbieżności wiatru, a tuż za nią podążać będzie chłodny front atmosferyczny. Pozostaniemy w gorącej masie powietrza zwrotnikowego, a za frontem napłynie świeża, chłodniejsza masa powietrz apolarno-morskiego.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na Pomorzu oraz południowym-wschodzie Polski prognozuje się chwiejność atmosfery maksymalnie do 1000-1500 J/kg, w centrum do 800-1200 J/kg. Lokalnie wartości te mogą być większe do 1800 J/kg. Warunki kinematyczne na ogół będą słabe, ale jedynie na Pomorzy oraz częściowo w Wielkopolsce skrętność wiatru w dolnych 6 km wzrośnie do około 15 m/s w godzinach wieczornych i nocnych. Wodność troposfery na zachodzie przekroczy 30-40 mm, na pozostałym obszarze będzie w okolicach 30-35 mm.

W związku z taką sytuacją burze mogą pojawiać się już wczesnym popołudniem zwłaszcza w rejonie Dolnego Śląska. Będą to burze głównie w formie pojedynczych komórek, pulsacyjnych lub niewielkich klastrów wielokomórkowych. Jedynie na Pomorzu gdzie będzie podwyższona kinematyka mogą pojawiać się superkomórki burzowe a także systemy wielokomórkowe w formie liniowej z wbudowaną linią szkwału. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-40 mm, grad do 1-2 cm orz wiatr w porywach do 70-80 km/h. Dodatkowo na Pomorzu burze mogą być bardziej gwałtowne z wiatrem do 80-95 km/h, gradem do 3-4 cm. W środkowej części Pomorza nie wykluczone są trąby powietrzne, jednak ich ryzyko pojawienia jest niewielkie. Komórki burzowe będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a ostatnie z nich będą zanikać w późnych godzinach nocnych. Ze względu na prognozy, zmianie może ulec obszar możliwości i ryzyka burz.

Ze względu na prognozy, zmianie może ulec obszar możliwości i ryzyka burz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.