PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.09.2019 godz. 08:00 CEST do 03.09.2019, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka opadów ulewnego deszczu i dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek dojdzie do zasadniczej zmiany sytuacji synoptycznej w Europie środkowo-wschodniej: skończy się okres gorącej pogody. Przez nasz kraj będzie postępować chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie powietrze polarnomorskie z północnego-zachodu, co sygnalizuje znaczne ochłodzenie. Jedynie we wschodniej połowie Polski wciąż będzie zalegać ciepłe i chwiejne powietrze stopniowo wypychane przez front z terytorium naszego kraju. W tym rejonie można spodziewać się burz.
OMÓWIENIE:
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących przed frontem spodziewany jest rozwój chmur cumulonimbus. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-12 m/s), w związku z czym rozwijać się będą przede wszystkim pojedyncze komórki i niezorganizowane klastry (w strefach konwergencji). W trakcie przechodzenia chmury Cb mogą miejscami przynosić ulewne opady deszczu (czynniki sprzyjające: wodność do 35-40 mm, nieduża prędkość przemieszczania się burz, możliwość formowania się multikomórek) oraz opady gradu (o średnicy do 2 cm). Niewykluczone są również silniejsze porywy wiatru. Rozwój burz możliwy jest od rana do późnego popołudnia.
…Pozostały obszar objęty możliwością burz…
W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 400-1200 J/kg). Burze na omawianym obszarze powinny być słabsze niż na obszarze z 1 stopniem. Możliwe, że potencjał ich rozwoju zostanie ograniczony przez zachmurzenie związane z nocną konwekcją, zwłaszcza na zachodzie obszaru. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru spodziewane są pojedyncze komórki i niezorganizowane multikomórki. Burze miejscami mogą przynieść silniejsze opady deszczu i wiatr, a w górach również grad. Ich rozwój możliwy jest od godzin porannych do popołudniowych.