Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.05.2020 i na noc 01/02.05.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 01.05.2020, godz. 08:00 CEST do 02.05.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. świętokrzyskiego i części woj. mazowieckiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów konwekcyjnych powodujących podtopienia

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.05.2020 i na noc 01/02.05.2020

W pierwszy dzień maja Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem z centrum nad południowo-wschodnią Szwecją. W osi zatoki przebiegać będzie chłodny front atmosferyczny z tendencją do falowania i utworzenia się niewielkiego ośrodka niżowego na tym zafalowaniu. Przed frontem napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, a za świeża, chłodniejsza masa tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Zwraca się uwagę, że jutrzejsza konwekcja jest na pograniczu 1 stopnia zagrożenia. Dlatego w razie potrzeby stopień 1 zostanie zdjęty.

W centralnej Polsce prognozuje się umiarkowaną niestabilność atmosfery do około 400-550 J/kg oraz umiarkowaną kinematykę DLS do 15-20 m/s. Dodatkowo podwyższone będą parametry wodności troposfery PW do 27 mm oraz wirowości. Na to wszystko nałoży się strefa dolnotroposferycznej zbieżności wiatru oraz obniżony poziom kondensacji.

Na tym obszarze mogą powstawać komórki burzowe, które będą dosyć szybko tworzyć burze wielokomórkowe. Nie wyklucza się również obecności superkomórek burzowych dzięki umiarkowanym parametrom kinematycznym. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim intensywne opady deszczu do 20-30 mm, lokalnie nawet ponad 30 mm. Pojawi się również umiarkowany, momentami silny wiatr ale jego porywy nie powinny przekraczać 75 km/h. Przez obniżony poziom kondensacji oraz obecną zbieżność wiatru w dolnej troposferze komórkom konwekcyjnym mogą towarzyszyć trąby powietrzne oraz ich zalążki (funnel cloud). Jeśli się pojawią to będą one słabe – F0/F1. Burze pojawią się popołudniu i zaczną zanikać w godzinach wieczornych. Będą przemieszcza się w kierunku północno-wschodnim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.