Prognoza konwekcyjna na dzień 11.05.2020 i noc 11/12.05.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 11.05.2020, godz. 09:00 CEST do 12.05.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i północno-wschodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych i opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.05.2020 i noc 11/12.05.2020

W poniedziałek nad Polską nadal obecny będzie chłodny front atmosferyczny rozdzielający ciepłą masę powietrza zwrotnikowego na południowym-wschodzie od chłodnej masy polarnej morskiej na północnym-zachodzie. W godzinach popołudniowym na froncie dojdzie do zafalowania i powstania niewielkiego płytkiego obszaru niskiego ciśnienia. Bezpośrednio przed frontem w bliskiej odległości od niego obecna będzie strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W wyznaczonym obszarze w centralnej i północno-wschodniej części Polski prognozowane są dogodne warunki do formowania się burz (CAPE do 1000 J/kg, DLS do 15-20 m/s). Burze powstaną w godzinach popołudniowych. Największym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu. Prze podwyższone wartości parametrów wodności opady lokalnie mogą wynosić do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska. Dodatkowo warunki będą sprzyjać tzw. zjawisku training storms, czyli pojawianiu się jednej burzy po drugiej nad tym samym terenem. Wtedy sumy opadu mogą być znacznie większe powodując podtopienia. Burze będą przede wszystkim o charakterze wielokomórkowym. Jednak dogodne warunki kinematyczne nie wykluczają pojawienia się superkomórek. Przy wystąpieniu tego rodzaju burzy należy spodziewać się również silnego i porywistego wiatru do 80 km/h, a także opadów gradu do 2 cm. Miejscami burze mogą być silniejsze. Napływ wilgotnego powietrza oraz obecność strefy konwergencji jak i obniżony poziom kondesacji pary wodnej będą dobrymi warunkami dla formowania się trąb powietrznych, zwłaszcza podczas przechodzenia superkomórki burzowej, ale i nie tylko. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a zaczną zanikać w godzinach wieczorno-nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz