Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 05.06.2020 i noc 05/06.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  05.06.2020, godz. 08:00 CEST do 06.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od woj. łódzkiego po woj. warmińsko-mazurskie głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 05.06.2020 i noc 05/06.06.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad zachodnią i centralna częścią Europy zaznacza się wpływ rozległego obszaru niskiego ciśnienia znad Morza Północnego. Rejon Polski znajduje się w strefie napływu powietrza z południa. Dociera do nas cieplejsza, ale bardziej wilgotna masa powietrza charakteryzująca się umiarkowanie dużą chwiejnością termodynamiczną. W piątek w ciągu dnia z południa na północ Polski będzie przemieszczać się zatoka niżowa. Dodatkowo nad krajem przejdzie strefa zachmurzenia związana z chłodnym frontem atmosferycznym przemieszczającym się z południowego zachodu na północny wschód i wschód.

OMÓWIENIE:

… centrum i wschód Polski …
W ciągu dnia rozwinie się umiarkowana chwiejność termodynamiczna (CAPE do ok. 600-800 J/kg). Pionowy profil troposfery będzie się charakteryzował niezbyt dużym pionowym gradientem temperatury w środkowej troposferze i dość dużą zawartością wilgoci (PW na poziomie 30-35 mm). Warunki kinematyczne mają być słabe do umiarkowanych – DLS osiągnie wartości z przedziału 10-15 m/s (z wyjątkiem Warmii, gdzie może być nieco wyższy), MLS wyniesie ok. 10-15 m/s, LLS ok. 5-12 m/s, SRH 0-3 km AGL wzrośnie do ok. 100-150 m2/s2, zwłaszcza na południowym wschodzie. Prognozowane jest wspomaganie rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji w postaci stref dolnotroposferycznej zbieżności wiatrów oraz strefy PVA w północnej części kraju. W takich warunkach powinny rozwinąć się początkowo rozproszone komórki burzowe, które później mogą tworzyć niezbyt mocno rozbudowane układy wielokomórkowe. Modele sugerują ryzyko pojawienia się układu z rdzeniami przechodzącymi jeden za drugim, co może doprowadzić do lokalnych podtopień. Również niektóre silniejsze komórki burzowe, w związku z dużą wodnością troposfery, mogą sprowadzić nadmierne opady deszczu, zwłaszcza w strefie ciągnącej się od woj. łódzkiego po Warmię i Mazury. Dodatkowo w woj. kujawsko-pomorskim, na połnocnym zachodzie woj. mazowieckiego i w woj. warmińsko-mazurskim duża chwiejność w dolnej troposferze (SBCAPE w warstwie 0-2 km > 150 J/kg) może być przyczyną rozwoju trąby powietrznej (zarówno mezocyklonalnej, jak i nie związanej z mezocyklonem). Burzom nie powinien towarzyszyć silny wiatr, a tym bardziej opad gradu. Potencjał do groźnych zjawisk atmosferycznych i rozwoju silniejszych komórek burzowych będzie dość mocno ograniczony przez nieduży pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze i dość duże zachmurzenie prognozowane niemal przez cały dzień. Pod wieczór i w pierwszej części nocy burze będą stopniowo zanikać.

… zachód kraju …
W warunkach z niewielką energią CAPE (do 400 J/kg), ale z dość wysokimi wartościami wskaźników kinematycznych (DLS do 20-30 m/s, MLS do 15-20 m/s) i silnym quasigeostroficznym wymuszaniem wznoszenia w godzinach wieczornych i nocnych mogą rozwinąć się komórki konwekcyjne dające silne przelotne opady deszczu, a w niektórych miejscach także burze. Godziny wieczorne i nocne będą jednak czynnikiem limitującym ich aktywność, aczkolwiek niektóre modele o wysokiej rozdzielczości wskazują na możliwość rozwinięcia się superkomórki z opadami niedużego gradu. Podczas przechodzenia komórek może dodatkowo występować dość silny wiatr, w porywach do ok. 70-80 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz