Prognoza konwekcyjna na dzień 7.06.2020 i noc 7/8.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.06.2020 godz. 08:00 CEST do 08.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W niedzielę nad Polską będzie znajdował się quasi-stacjonarny front atmosferyczny mający tendencje do zafalowań. Będzie on oddzielał dwie znacznie zróżnicowane masy powietrza: ciepłą i wilgotną masę z południowego-wschodu (rejon Morza Czarnego i Bałkanów) oraz chłodniejszą masę polarną z zachodu kontynentu. Duża chwiejność i zwiększony przepływ w troposferze w pobliżu strefy frontowej oznacza rozwój burz, które miejscami będą gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 i 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 7.06.2020 i noc 7/8.06.2020
Prognoza konwekcyjna na dzień 07.06.2020 i noc 07/08.06.2020

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg). Przedfrontowa strefa konwergencji stanowić będzie zapalnik do intensywnego rozwoju chmur Cb. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych i podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS 10-20 m/s, SRH3 50-150 m2/s2). Możliwe jest wystąpienie kilku superkomórek burzowych (prawdopodobnie typu wysoko-opadowego), zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju frontu burzowego. W późniejszej fazie istnieje spora szansa rozwóju większej burzy wielokomórkowej, być może w rejonie zafalowania (którego dokładną lokalizację ciężko przewidzieć). Niewykluczone, że burza ta uformuje układ liniowy niosący zagrożenie wiatrowe (w przypadku intensywnej fali na froncie), ale scenariusz ten jest bardzo niepewny: umiarkowane wartości MLS (10-15 m/s), duża wodność i przepływ niemal równoległy do linii frontu może faworyzować układy wielokomórkowe typu training storms, gdzie głównym zagrożeniem są ulewne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia i zalania. Ponadto, burze mogą przynosić opady dużego gradu (w przypadku superkomórek nawet do 4-5 cm średnicy) oraz miejscami bardzo silne porywy wiatru. Na północnym-wschodzie (ze względu na podwyższoną skrętność i niski poziom kondensacji) istnieje pewna szansa uformowania się trąby powietrznej. Najintensywniejszy rozwój burz przewidywany jest w godzinach popołudniowych i wieczornych. Możliwe są one jednak przez większą część doby.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz