Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.06.2020 i noc 13/14.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  13.06.2020, godz. 08:00 CEST do 14.06.2020, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.06.2020 i noc 13/14.06.2020

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, południowo-zachodniej i zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu nadchodzącej doby nad Europą Środkową rozkład głównych ośrodków kształtujących pogodę nie ulegnie zasadniczej zmianie. Większość Polski nadal będzie pod wpływem bardzo ciepłej masy powietrza polarnego kontynentalnego charakteryzującego się jednak sporą chwiejnością termodynamiczną. Głęboka wilgotna konwekcja w tej masie jest mocno ograniczana poprzez istnienie warstwy hamującej konwekcję oraz brak stref wymuszania wznoszenia, zwłaszcza w dolnej troposferze. W sobotę w ciągu dnia od północnego wschodu w głąb kraju zacznie napływać nieco chłodniejsza i dość stabilna masa powietrza, która na kilka dni zastąpi chwiejną i gorącą masę powietrza docierającą do nas ze wschodu i południowego wschodu kontynentu.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty możliwością burz i 1. stopniem zagrożenia …
Podobnie, jak w piątek, burz w Polsce w ciągu dnia będzie niewiele. Nieco bardziej intensywny rozwój zjawisk konwekcyjnych prognozowany jest na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich, gdzie czynnikiem wymuszającym ruch powietrza do góry będzie ukształtowanie terenu. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy sporo burz może pojawić się wzdłuż zachodniej granicy kraju, co będzie związane ze strefą zbieżności wiatru, która rozwinie się nad wschodnimi Niemcami i być może sięgnie południowo-zachodniej części naszego kraju.  Bardzo słabe warunki kinematyczne w połączeniu z CAPE do ok. 2000-3000 J/kg sprawią, że powstałe ośrodki burzowe będą nietrwałe, ale często będą przybierać charakter burz pulsacyjnych z gwałtownymi opadami deszczu i gradu o średnicy do ok. 3 cm oraz porywistym wiatrem (prędkość w porywach do ok. 80-90 km/h). Na terenach górskich i podgórskich, zwłaszcza na południowym zachodzie Polski, mogą się pojawić trwalsze, prawie stacjonarne ośrodki burzowe przynoszące silne opady deszczu powodujące podtopienia. W nocy burze osłabną i zanikną. W okresie ważności prognozy ma dominować konwekcja niezorganizowana i rozproszona. Miejscami mogą tworzyć się układy wielokomórkowe, zwłaszcza na południowym zachodzie i zachodzie kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.