PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2020 godz. 08:00 CEST do 23.06.2020, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnego wiatru.
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka bardzo silnego wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W poniedziałek sytuacja synoptyczna nie ulegnie znaczącej zmianie. Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pod wpływem niżu z południowego-wschodu kontynentu i związanego z nim ciepłego frontu atmosferycznego. Za frontem do naszego kraju nadal będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze, pochodzące z rejonu Morza Czarnego. Dodatkowo od Mazowsza po południe kraju prawdopodobnie obecna będzie wyraźna zbieżność, która będzie sprzyjać rozwojowi burz. Od zachodu z kolei docierać zacznie stabilniejsze powietrze polarne morskie, a kraj zacznie się dostawać pod wpływ klina wyżowego znad zachodu kontynentu.
OMÓWIENIE:
Potencjalna energia dostępna drogą konwekcji (CAPE) ma w poniedziałek osiągać do 800-1200 J/kg, lokalnie do 1500 J/kg. Nie będą obecne wyraźne ukoki prędkościowe i kierunkowe, więc powstające burze nie będą organizować się w trwałe, większe formacje. Masa powietrza docierająca nad Polskę charakteryzuje się bardzo dużą zawartością wody w kolumnie – parametr PW może osiągać nawet 36-40 mm, lokalnie do 44 mm. Nagromadzenie wilgoci nastąpi w szczególności wzdłuż strefy zbieżności wiatru, która po południu przebiegać będzie od Mazowsza po południe Polski. Dodatkowo wzdłuż zbieżności występować będzie przepływ równoległy do jej położenia, co może doprowadzić do rozwoju układu training storm.
W tak wilgotnym powietrzu głównym zagrożeniem rozwijających się burz będą silne opady deszczu, prowadzące do podtopień i zalań. Godzinowe sumy mogą sięgać nawet 30-50 mm, a wzdłuż strefy zbieżności, gdzie możliwy jest układ training storm, całkowita akumulacja opadu może wynieść około 40-60 mm, punktowo przekraczając tą wartość. Mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, ale i tak nie można ich wykluczyć – z powodu dużego obciążenia opadem możliwe będą zjawiska downburstu (bądź microburstu). Opady gradu nie powinny być częste – ewentualna jego średnica nie powinna przekroczyć 1,0-2,5 cm. Bardzo duża wilgotność, niski poziom kondensacji, chwiejność w dolnej części atmosfery oraz występowanie zbieżności może wpłynąć na formację lejków kondensacyjnych bądź trąby lądowej (landpspout).
Burze rozwiać się mogą niemal przez cały okres ważności prognozy. Najliczniejszy rozwój rozpocznie się jeszcze w godzinach przedpołudniowych, a najwięcej burz będzie wczesnym popołudniem. Należy mieć na uwadze także fakt, że już po zaniku wyładowań, pozostałe chmury nadal będą mogły przynosić opady o dużej intensywności. Burze będą się przemieszczać z północy i północnego wschodu na południe i południowy zachód. Z biegiem godzin wieczorem i w nocy aktywność burz będzie ograniczana coraz bardziej do wschodnich terenów kraju.