Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2020 i noc 16/17.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 16.07.2020, godz. 10:00 CEST do 17.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej i wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na silniejsze porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.07.2020 i noc 16/17.07.2020

Dzisiaj Polska będzie pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie przemieszczał się przez północno-wschodnią Polskę w kierunku Białorusi. Związany z nim front okluzji przemieści się z zachodu na wschód kraju, a za nim zaznaczy się strefa konwergencji wiatru w dolnej troposferze. Front będzie wypychał masę powietrza polarnego morskiego ciepłego przez ten sam rodzaj powietrza ale chłodniejszego.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

We wschodniej części Polski na czele zokludowanego frontu atmosferycznego we wczesnych godzinach popołudniowych rozwiną się pojedyncze komórki burzowe. W późniejszych godzinach mogą się one łączyć w układy liniowe. W omawianym obszarze, a w szczególności na wschodnich krańcach Polski nie można wykluczyć powstania układu typu training storms, w wyniku czego mogłoby dojść do dużych kumulacji sum opadowych (przejście kilku burz w jednym regionie). W związku z przewidywaną sytuacją prawdopodobne są liczne podtopienia i zalania. Ponadto Nie wyklucza się uformowania superkomórki burzowej.

Burze przemieszczać się będą z południowego-zachodu w kierunku północno-wschodnim, a w późniejszym czasie także z południa na północ. Całkowitego ich zaniku należy oczekiwać wieczorem lub we wczesnych godzinach nocnych.

Obszar objęty możliwością burz Za zokludowanym frontem atmosferycznym rozwiną się liczne burze adwekcyjne. W głównej mierze przybierać mają formę pojedynczych, rozproszonych komórek formujących się na lokalnych strefach konwergencji (zbieżności) wiatru.  Miejscami mogą się one połączyć w niewielkie klastry. Spośród tego obszaru najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz panować mają w województwie lubuskim i wielkopolskim, częściowo także w południowych krańców Pomorza Zachodniego i na Dolnym Śląsku. Na tym obszarze komórki burzowe przemieszczać się mają z północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.