Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 28.07.2020 i noc 28/29.07.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  28.07.2020, godz. 08:00 CEST do 29.07.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa i częściowo centrum oraz wschodu kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, dużego i bardzo dużego gradu oraz gwałtownych opadów deszczu powodujących podtopienia.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowego zachodu, północy i wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, dużego i bardzo dużego gradu oraz gwałtownych opadów deszczu powodujących podtopienia (zagrożenia mniej prawdopodobne niż w strefie stopnia 2).

Prognoza konwekcyjna na dzień 28.07.2020 i noc 28/29.07.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Do Polski przejściowo napłynie bardzo ciepła, ale dość wilgotna i chwiejna masa powietrza znad południowego zachodu kontynentu. Masa ta będzie charakteryzować się również występowaniem pewnych, względnie niewielkich wartości CIN, które nieco ogranicza rozwój form głębokiej i wilgotnej konwekcji w godzinach popołudniowych. Późnym popołudniem oraz w nocy z zachodu na wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Północnego. Przed frontem rozwinie się zatoka niżowa i strefa przedfrontalnej zbieżności, w której prognozuje się najsilniejszy rozwój burz. Ponadto w nocy z wtorku na środę na froncie pojawi się niewielkie zafalowanie, z którym będzie się wiązał dość intensywny rozwój burz na południu i wschodzie kraju. W strefie przedfrontalnej, oprócz znacznych wartości CAPE, pojawi się także dość duże pionowe ścinanie wiatru związane z silniejszym wiatrem w środkowej troposferze.

OMÓWIENIE:

… południowy zachód, centrum i północ Polski  (godziny popołudniowe i wieczorne) …
Po południu i wieczorem w tej części kraju prognozuje się wystąpienie bardziej zorganizowanych układów konwekcyjnych o charakterze izolowanych superkomórek burzowych i 2-3 burz wielokomórkowych (przy czym na południowym zachodzie i w centrum kraju może rozwinąć się większa burza wielokomórkowa o rozmiarach MCS i z wbudowaną linią szkwałową). CAPE o wartościach 1400-2000 J/kg będzie pokrywał się ze strefą pionowego ścinania wiatru DLS i MLS dochodzącego do 15-22 m/s oraz SRH 0-3 km AGL osiągającym 200-300 m2/s2. Głównym zagrożeniem będzie duży (lokalnie bardzo duży – do 5-8 cm w średnicy) grad oraz bardzo silne porywy wiatru, a nieco mniejszym bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia. Z uwagi na dość wysoki poziom LCL, szansa na rozwój trąby powietrznej jest znikoma. Jeśli uformuje się burza wielokomórkowa z wbudowaną linia szkwału, bardzo silny wiatr (w porywach do 90-110 km/h) możliwy jest na dużym obszarze. Nie wyklucza się nawet rozwoju bow echo. Część modeli jednak dość mocno ogranicza rozwój DMC, co związane jest z występowaniem CIN i sporych niedosytów wilgoci w dolnej troposferze. Jeśli hamowanie konwekcji zostanie przełamane dopiero późnym popołudniem, burze punktowo mogą mieć wyjątkowo gwałtowny przebieg. Opcja z izolowanymi i rozproszonymi superkomórkami / niewielkimi ale bardzo silnymi układami wielokomórkowymi na chwile obecną wydaje się bardziej prawdopodobna niż opcja z układem MCS i większą linią szkwału. Burze powstałe późnym popołudniem mogą dalej rozwijać się i nasilać w godzinach wieczornych oraz w pierwszej połowie nocy.

… południe i wschód Polski (noc z wtorku na środę) …
W pierwszej części nocy znad Czech do Polski wejdzie niewielkie, lecz mocno intensyfikujące rozwój układów burzowych zafalowanie na froncie. MUCAPE ma kształtować się na poziomie 500-1000 J/kg, podczas gdy DLS wyniesie ponad 25 m/s, MLS do 15-20 m/s, a SRH 0-3 km AGL do 250-300 m2/s2. Pojawi się dość silne wymuszanie wznoszenia powietrza w środkowej troposferze. Tego typu sytuacja będzie sprzyjała rozwojowi zorganizowanych, silnych i trwałych systemów burzowych. Nie wyklucza się przejścia dużego układu MCS dającego w wielu miejscach silne i bardzo silne porywy wiatru, zwłaszcza w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, lubelskim i na południu woj. mazowieckiego. Punktowo wiatr może przekraczać w porywach 100-110 km/h, co może doprowadzić do powstania dużych szkód. Jeżeli w ten system będą wbudowane superkomórki (zwłaszcza na południowo-wschodnich obrzeżach układu), dodatkowo mogą wystąpić opady dużego gradu (do ok. 4 cm w średnicy). MCS będzie także niósł ze sobą bardzo silne opady powodujące w wielu miejscach lokalne podtopienia. W godzinach porannych MCS powinien dotrzeć do woj. lubelskiego i podlaskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.