Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.08.2020 i noc 19/20.08.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  19.08.2020, godz. 08:00 CEST do 20.08.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.08.2020 i noc 19/20.08.2020

W ciągu kolejnych 24 godzin sytuacja synoptyczna nad Europą Środkową nie ulegnie większym zmianom. Za wschodnią granicą Polski ulokuje się niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, w którego rejonie pojawią się nieco lepsze warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. Ze względu na prognozowaną mniejszą energię CAPE, burze powinny być słabsze niż we wtorek i objąć znacznie mniejszy obszar naszego kraju. Poziomy ruch powietrza praktycznie w całym pionowym profilu troposfery będzie bardzo słaby, co z kolei będzie sprzyjało burzom prawie stacjonarnym.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …
Warunki do rozwoju głębokiej i wilgotnej konwekcji będą gorsze niż miało to miejsce we wtorek. Energia CAPE osiągająca 800-1400 J/kg prognozowana jest tylko na północnym wschodzie i południowym zachodzie Polski. Tam burze mogą być liczniejsze i bardziej aktywne. Ponadto energia CAPE nie przekroczy 500 J/kg, a w pasie od Pomorza Środkowego po centrum Polski będzie znikoma lub w ogóle nie wystąpi (napływ suchszego powietrza w dolnej troposferze). Ze względu na dużą wodność troposfery (PW w przedziale 30-40 mm) oraz bardzo wolne przesuwanie się komórek konwekcyjnych, głównym zagrożeniem podczas burz będą bardzo silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia. Z powodu niewielkiego pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze burze nie powinny przynosić opadów gradu oraz licznych wyładowań atmosferycznych. Wiatr podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych nie powinien przekraczać w porywach 60 km/h. Niski poziom LCL może skutkować rozwojem kilku lejków kondensacyjnych lub nawet niewielkiej i słabej trąby powietrznej. Prognozujemy wystąpienie krótkotrwałych i niezorganizowanych form DMC, choć miejscami mogą pojawić się nieco bardziej trwałe burze wielokomórkowe. Pod wieczór aktywność burzowa zacznie szybko słabnąć, jednak fakt ten nie wyklucza rozwoju kilku słabych ośrodków burzowych po zachodzie Słońca. 1. stopień zagrożenia został wydany dla tych obszarów, gdzie burz będzie zdecydowanie najwięcej, co w omawianej sytuacji meteorologicznej będzie znacznie zwiększać ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz