Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.08.2020 i noc 27/28.08.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  27.08.2020, godz. 08:00 CEST do 28.08.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Wybrzeża i części Pomorza głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz trąb wodnych i powietrznych (waterspouts / landspouts).

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.08.2020 i noc 27/28.08 2020

Polska znajdzie się na tyłach niżu z ośrodkiem na pograniczu Rosji, Łotwy i Białorusi, w strefie napływu chłodnego i dość wilgotnego powietrza polarnego morskiego, między jedną a drugą doliną fal górnych. Chłodne powietrze napływając nad wygrzaną powierzchnię Morza Bałtyckiego zainicjuje rozwój efektu jeziora – licznych komórek konwekcyjnych sprowadzających nad Morzem i w jego bezpośrednim sąsiedztwie przelotne opady deszczu i lokalne burze. Nad Polską będzie znajdował się prąd strumieniowy przenoszący powietrze z zachodu na wschód. Na północy Polski prognozowana jest strefa z energią CAPE dochodząca do ok. 200-600 J/kg, jednak obszar ten w większości nie pokryje się z zasięgiem prądu strumieniowego.

OMÓWIENIE:

… Pomorze, Warmia, Wybrzeże …
Mimo niewielkiej energii CAPE (do ok. 600 J/kg), już od rana prognozowany jest intensywny rozwój chmur kłębiastych przynoszących opady deszczu i niejednokrotnie burze. Komórki będą organizowały się w systemy wielokomórkowe o silnie wydłużonym kształcie. Ich ruch będzie niemal równoległy do ich dłuższej osi, a ponadto w ich tylnej części będą dobudowywały się nowe komórki zasilające układ (typ back-building). Z tego względu nad danym obszarem strefa silnych opadów konwekcyjnych i burz może zalegać przez dłuższy czas, co w połączeniu z wartościami PW dochodzącymi do ok. 30 mm może doprowadzić do dużej akumulacji opadów i licznych podtopień. Ze względu na dużą wartość SBCAPE w dolnych 2 km troposfery i stref zbieżności wiatru, nad wodami Morza Bałtyckiego mogą tworzyć się trąby wodne, które miejscami mogą przemieszczać się nad ląd, powodując tam niewielkie zniszczenia. Z ww. przyczyn stopień 1. zagrożenia zostaje wydany dla znacznej części omawianego regionu Polski.

… Pozostała części kraju objęta możliwością wystąpienia burz …
W ciągu dnia prognozujemy rozwój rozproszonych komórek konwekcyjnych przynoszących przelotne opady deszczu, a miejscami także burze. Komórki mogą tworzyć słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe, zwłaszcza na południu i zachodzie omawianej strefy, gdzie wyraźniej zaznaczy się wpływ prądu strumieniowego. Więcej burz może być na północnym wschodzie kraju, gdzie energia CAPE wzrośnie do ok. 400-600 J/kg. W pozostałej części kraju energia CAPE nie przekroczy 300 J/kg, przez co bardziej rozwiniętych komórek będzie mniej. W czasie burz nie przewidujemy wystąpienia groźnych zjawisk towarzyszących, choć podczas ich przechodzenia może miejscami wystąpić dość silny wiatr w porywach osiągający 60-70 km/h. W godzinach wieczornych burze będą stopniowo zanikać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.