Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.04.2021 i noc 22/23.04.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  22.04.2021, godz. 08:00 CEST do 23.04.2021, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.04.2021 i noc 22/23.04.2021

Zasadniczy wpływ na pogodę w Europie Środkowej ma niż znad Morza Bałtyckiego. W nocy z środy na czwartek przejdzie chłodny front atmosferyczny wspomnianego układu barycznego. W czwartek w ciągu dnia przez Polskę będzie przechodzić oś doliny długiej fali górnej, która będzie ciągnęła się od Adriatyku po okolice Svalbardu. Nad południowo-wschodnią częścią kraju w pierwszej połowie dnia będzie zalegać strefa z zachmurzeniem frontowym, a na krańcach południowo-wschodnich (na południowy wschód od linii Nowy Sącz – Rzeszów – Chełm) prognozujemy występowanie dość ciepłego i chwiejnego powietrza polarnego morskiego. Za chłodnym frontem atmosferycznym napłynie do naszego kraju znacznie chłodniejsze, ale również charakteryzujące się pewną, niedużą chwiejnością powietrze arktyczne morskie. Taka sytuacja sprawi, że w czwartek w ciągu dnia burze będą możliwe w zasadzie w większej części kraju, choć ich prawdopodobieństwo największe będzie na krańcach południowo-wschodnich, w strefie frontowej, gdzie dodatkowo mogą być bardziej zorganizowane i silniejsze.

OMÓWIENIE:

… Południowo-wschodnie krańce Polski …
W tej części kraju około południa i wczesnym popołudniem prognozujemy wzrost wartości energii konwekcji CAPE do ok. 300-600 J/kg. Wskaźniki kinematyczne, zwłaszcza pionowe ścinanie wiatru, będą mieć podwyższone wartości (DLS do ok. 20 m/s, MLS do ok. 15 m/s, SRH 0-3 km do ok. 150 m2/s2). Pojawi się quasigeostroficzne, a w południowej części woj. podkarpackiego również orograficzne wymuszanie wznoszenia. Chłodny front atmosferyczny będzie przesuwał się wraz z zatoką niżową stopniowo na wschód i to wzdłuż jego linii utworzą się komórki konwekcyjne, prawdopodobnie dość szybko przekształcające się w większy układ liniowy z dość silnym wiatrem, w porywach lokalnie do ok. 70-80 km/h. W wielu miejscach wzdłuż tej linii wystąpią wyładowania atmosferyczne. Ponadto prognozowane są opady deszczu, drobnego gradu i krupy śnieżnej przechodzące miejscami na terenach górskich w gęsty śnieg. Nie wyklucza się pojedynczej burzy superkomórkowej. Po godzinie 17:00 zjawiska powinny opuścić obszar naszego kraju.

… Pozostała część kraju objęta możliwością burz …
W chwiejnym, chłodnym powietrzu w godzinach popołudniowych prognozowany jest rozwój strefy komórek konwekcyjnych przesuwających się z zachodu / północnego zachodu na wschód / południowy wschód. Być może komórki te powstaną wzdłuż drugorzędnego chłodnego frontu atmosferycznego, który mógłby rozwinąć się się za frontem głównym. Niektóre z komórek będą silniejsze i mogą dawać pojedyncze wyładowania atmosferyczne, silniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej oraz wiatr w porywach osiągający 55-70 km/h. Późnym wieczorem aktywność burzowa powinna ustać. Prawdopodobieństwo powstania  burz w omawianej strefie oceniamy na nieco powyżej 15%.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.