Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.06.2021 i noc 01/02.06.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  01.06.2021, godz. 08:00 CEST do 02.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej północno-zachodniej i północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych opadów deszczu i trąb powietrznych (nie związanych z mezocyklonem).

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.06.2021 i noc 01/02.06.2021

Z północnego wschodu na południowy zachód znad Bałtyku przez środkową część Europy będzie wędrował niewielki niż górny wraz z bańką chłodnego powietrza w środkowej troposferze, dzięki której pojawi się chwiejność. Niż górny będzie też generował wokół siebie strefy silnego quasigeostroficznego wymuszania wznoszenia. Jedna z takich stref pojawi się nad Polską i to w niej prognozujemy rozwój zjawisk konwekcyjnych. Dodatkowo w dolnej troposferze ma istnieć silna strefa konwergencji wiatru, co tylko nasili rozwój form głębokiej i wilgotnej konwekcji pomimo niezbyt dużych wartości CAPE. Duża wilgotność dolnej troposfery będzie skutkowała niskim poziomem LCL i dużą wartością energii CAPE z dolnych 2-3 km troposfery.

OMÓWIENIE:

… północ, północny zachód i zachód Polski …
Inicjacja zjawisk konwekcyjnych może być bardzo wczesna, pomimo sporej ilości chmur. Modele numeryczne prognozują jednak na tyłach strefy z konwekcją rozpogodzenia. Być może rozpogodzenia pojawią się jeszcze, zanim rozpocznie się tworzenie chmur Cumulonimbus. Pomimo braku podwyższonych wartości pionowego ścinania wiatru oraz SRH, burze mogą utrzymywać się dość długo i utworzyć spory klaster komórek. W takim przypadku, nawet przy względnie małych wartościach CAPE (500-800 J/kg), mogą pojawić się groźne zjawiska towarzyszące. Bardzo wolne przemieszczanie się komórek będzie prowadziło do powstania miejscami dużych sum opadowych. Jeśli pojedynczy niewielki system komórek będzie istnieć nad danym miejscem ponad godzinę, łączna suma opadów może osiągnąć 40-50 mm lub nawet więcej, co będzie zaś wiązało się z lokalnymi podtopieniami. Ponadto na skutek dużej dostępności CAPE z dolnej troposfery, zbieżności wiatru oraz braku większych wartości pionowego ścinania wiatru, mogą rozwinąć się lokalne trąby powietrzne nie związane z mezocyklonem. Może być ich kilka, choć w przypadku większych rozpogodzeń poprzedzających rozwój DMC niewykluczone jest nawet masowe ich wystąpienie. Podkreślamy, że taki scenariusz jest co prawda mało prawdopodobny, ale nie można go całkowicie wykluczyć. Zjawiska powinny być słabe lub umiarkowanie silne (intensywność F0-F1), co w pewnym stopniu może ograniczyć ich niekorzystne oddziaływanie.

Późnym popołudniem i wieczorem strefa konwekcyjnych opadów deszczu i burz będzie powoli się przemieszczała na południe, w stronę woj. wielkopolskiego. O tej porze dnia zagrożenie ze stron trąb powietrznych powinno zaniknąć, natomiast nadal są możliwe ulewne i długotrwałe opady powodujące podtopienia. Niewykluczone, że burze utrzymają się nawet do późnych godzin nocnych i utworzą słabo zorganizowany mezoskalowy układ konwekcyjny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.