Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 12.06.2021 i noc 12/13.06.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  12.06.2021, godz. 08:00 CEST do 13.06.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla Polski południowej i środkowej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka silnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.06.2021 i noc 12/13.06.2021

W ciągu najbliższej doby nad Polskę będzie się nasuwać wyraźnie zaznaczona, pogłębiająca dolina fali górnej oraz zatoka niskiego ciśnienia znad Półwyspu Skandynawskiego. Wraz z zatoką będzie związany chłodny front atmosferyczny przechodzący z północnego zachodu na południowy wschód i wschód Polski. Front będzie oddzielał zalegającą od kilku dni nad Europą Środkową dość ciepłą masę powietrza polarnego morskiego od napływające z północnego zachodu chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego. Oś doliny fali górnej będzie skierowana na południowy-wschód (odchylenie negatywne), dzięki czemu przejście frontu będzie dość szybkie. Wejście doliny fali górnej spowoduje dość silne wymuszanie wznoszenia, co w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju burz. W związku z pojawieniem się w rejonie Polski obszaru wyjścia prądu strumieniowego, stopniowo zacznie nasilać się przepływ powietrza z kierunków zachodnich i północno zachodnich. Wzrost prędkości wiatru zaznaczy się w prawie całym pionowym profilu troposfery.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty możliwości burz i 1 stopniem zagrożenia (poza północnym zachodem Polski)…
W ciągu dnia pojawi się względnie mała jak na tę porę roku energia CAPE (100 – 200 – 600 J/kg). Największa chwiejność prognozowana jest na południu kraju. Początkowo pionowe ścinanie wiatru będzie niewielkie (10-15 m/s), jednak z upływem dnia w związku z nadejściem regionu wyjścia prądu strumieniowego będzie ono stopniowo wzrastać. Pod wieczór wartości pionowego ścinania wiatru na znacznym obszarze Polski  osiągną od 15 do 30 m/s w warstwie 0-6 km oraz 5-12 m/s w warstwie 0-1 km. Cześć strefy większych wartości DLS i LLS będzie pokrywać się z podwyższoną chwiejnością termodynamiczną troposfery, szczególnie w rejonie chłodnego frontu atmosferycznego oraz za nim (rozwój komórek konwekcyjnych spodziewany jest również za głównym frontem atm.).

Wystąpienie burz prognozowane jest przede wszystkim w strefie frontowej oraz w strefie zatoki niżowej, gdzie ich rozwój będzie znacznie ułatwiony przez wymuszanie wznoszenia. Nie można jednak wykluczyć aktywnych zjawisk za frontem atmosferycznym podczas adwekcji chłodniejszego powietrza. Pierwsze ośrodki burzowe pojawia się już około południa. Wczesnym popołudniem liczne komórki burzowe szybko będą łączyć się w klastry, które być może z czasem utworzą większy układ zajmujący znaczną część Polski.  W związku z podwyższonymi wartościami DLS może również dojść do rozwoju kilku nisko wypiętrzonych superkomórek burzowych, zwłaszcza na południowym zachodzie i w centrum kraju. Główna strefa burz będzie przemieszczała się umiarkowanie szybko z zachodu na wschód. Późnym popołudniem lub wieczorem burze powinny dotrzeć do wschodnich województw, a po północy opuszczą nasz kraj. Pomimo tego, nie wyklucza się wystąpienia kilku burz w centrum kraju także w pierwszej części nocy. Modele numeryczne sugerują uformowanie się frontu drugorzędnego, na którym rozwijające się formy konwekcji mogłyby korzystać z dość dużego pionowego ścinania wiatru, co z kolei może zapewnić im dość dużą trwałość.

W czasie przechodzenia burz należy liczyć się przede wszystkim z silnymi porywami wiatru dochodzącymi w porywach do 70 – 90 km/h (w kilku przypadkach na obszarze stopnia 1. zagrożenia nieco więcej), a także intensywnymi opadami deszczu (prędkość przechodzenia zjawisk burzowych będzie znaczna, jednak prognozowana wartość PW osiągnie 34-36 mm, co sprawi, że opady mogą być miejscami gwałtowne). Grad, jeśli wystąpi, nie powinien przekraczać średnicy 2 cm. Największe prawdopodobieństwo gradu będzie na południu kraju, o ile rozwiną się tu superkomórki burzowe.

…Polska północno-zachodnia…
Ze względu na dosyć wczesne przejście frontu, burze w tym regionie powinny tworzyć się przede wszystkim w chłodniejszej masie powietrza i być znacznie słabsze niż w pozostałej części kraju. Chwiejność termodynamiczna na tym obszarze będzie niewielka (CAPE maksymalnie rzędu 100 – 200 J/kg, LI 0 – 1 ⁰C), jednak w wielu miejscach nie będzie jej wcale, co bardzo ograniczy szanse na rozwój burz. Duże wartości wskaźników kinematycznych mogą skutkować lepszą trwałością burz, które być może uformują się w tym regionie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz