PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2021, godz. 08:00 CEST do 22.06.2021, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i południowo zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, nawalnych opadów deszczu i bardzo silnych porywów wiatru.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na wschód od strefy stopnia 2. zagrożenia (część woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, a także woj. opolskie i śląskie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu silnych opadów deszczu i opadów dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Nad Europą mamy typową sytuację z adwekcją gorącej, zwrotnikowej i dość chwiejnej masy powietrza. Na zachodzie kontynentu zalega dolina długiej fali górnej, a nieco bardziej na wschód przyziemny obszar obniżonego ciśnienia z licznymi, mezoskalowymi ośrodkami niskiego ciśnienia i quasi-stacjonarnym, pofalowanym frontem atmosferycznym. Na wschodzie kontynentu mamy dość silny wyż. Przeważają niewielkie gradienty baryczne i słaby przepływ mas powietrza z południa na północ. Im bardziej w stronę strefy frontowej, tym wiatr w pionowym profilu troposfery osiąga większe prędkości i staje się bardziej zróżnicowany, co w połączeniu z dość dużą chwiejnością skutkuje powstawaniem silnych, zorganizowanych i trwałych systemów konwekcyjnych. Tuż przed frontem, w chwiejnej masie powietrza, rozwijają się strefy zbieżności wiatru. Dzieje się to zwykle w miejscu dotarcia granic odpływów z większych układów konwekcyjnych z ubiegłych kilkunastu godzin. Strefy te wyzwalają rozwój świeżych form głębokiej i wilgotnej konwekcji.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia …
W tej części kraju prognozowane są dość dobre warunki dla rozwoju silnych burz. Energia CAPE osiągnie wartość do ok. 2000-2500 J/kg, pojawią się nieco większe wartości DLS – do ok. 12-18 m/s. Czynnikiem wyzwalającym rozwój burz będzie silna zbieżność wiatru w przyziemnej części troposfery, będąca jednocześnie granicą odpływu z mezoskalowego układu konwekcyjnego, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przechodzi nad środkowymi Niemcami. Inicjacja konwekcji powinna nastąpić w godzinach popołudniowych, między 13:00 a 16:00 CEST. W początkowej fazie pojawią się dość silne, rozproszone komórki, przy czym niektóre z nich mogą przybrać postać superkomórek wysokoopadowych. Podczas tej fazy rozwoju konwekcji szczególnym zagrożeniem będą opady dużego gradu (do 3-5 cm w średnicy) oraz nawalne opady deszczu powodujące liczne i poważne podtopienia (PW do 40-45 mm). Później poszczególne ośrodki burzowe będą się ze sobą łączyć, co doprowadzi do powstania większego mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) wzdłuż strefy zbieżności. Część modeli sugeruje powstanie silnej strefy odpływu przemieszczającej się w stronę centrum i południa kraju. Wskazuje to na znacząco podwyższone ryzyko wystąpienia silnych, a miejscami niszczących porywów wiatru (do 90-110 km/h w porywach).
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Wraz z przemieszczaniem się układu MCS i strefy odpływu na wschód, zagrożenie ze strony silnego wiatru będzie powoli się zmniejszać, ale nadal będzie istotne. Wzdłuż granicy odpływu mogą formować się nowe komórki konwekcyjne. Jeśli układ MCS późnym wieczorem i w pierwszej części nocy nadal będzie aktywny, a w jego obrębie cały czas będą formowały się świeże, dość liczne komórki konwekcyjne, dość sporym zagrożeniem z uwagi na wolne przemieszczanie się tego systemu będą silne opady deszczu. W 2-3 przypadkach może też spaść większy grad.
… Pozostała część objęta możliwością rozwoju burz …
W ciągu dnia istnieje możliwość rozwinięcia się w znacznej części kraju silnie izolowanych, pojedynczych komórek konwekcyjnych, które przyniosą krótkotrwałe opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Względnie mała wartość CAPE (500-1000 J/kg) będzie czynnikiem mocno ograniczającym szanse na ich powstanie. Jeśli komórki te jednak się uformują, nie powinny przynieść groźnych zjawisk atmosferycznych (poza wyładowaniami atmosferycznymi).